Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-714/08-5/AF
Data
2008.07.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
przychód
sprzedaż nieruchomości
zbycie nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży domu mieszkalnego, wybudowanego na działce otrzymanej w drodze darowizny przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 416 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 25 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu maju 1996 r. Wnioskodawczyni otrzymała notarialnie w drodze darowizny od dziadka zabudowaną nieruchomość gruntową na współwłasność w częściach równych w udziale wynoszącym 1/3 (troje wnuków). W 2000 r. na swojej części rozpoczęła budowę domu. W miesiącu czerwcu 2001 r. na podstawie aktu notarialnego została zniesiona współwłasność (nastąpił podział na trzy działki). W 2005 r. Wnioskodawczyni zakończyła budowę domu (odbiór nastąpił w maju 2005 r.). Natomiast w miesiącu październiku 2006 r. nastąpiła sprzedaż domu wraz z działką.

Pismem z dnia 3 lipca 2008 r. Nr IPPB2/415-714/08-2/AF wezwano Panią do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie (data wpływu uzupełnienia 08.07.2008 r. data nadania 07.07.2008 r.) poprzez wskazanie, iż:

  • wielkość otrzymanej w 2001 r. w wyniku zniesienia współwłasności na wyłączną własność nieruchomości odpowiada udziałowi, jaki w drodze darowizny Wnioskodawczyni otrzymała we współwłasności tej nieruchomości (udział był rolny Wnioskodawczyni dostała 1/3 nieruchomości co równało się 458 m2).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży domu mieszkalnego, wybudowanego na działce otrzymanej w drodze darowizny przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Przepisy dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze darowizny, obowiązywały do końca 2006 r. Z uwagi na to, iż dom mieszkalny, który został sprzedany w październiku 2006 r. wybudowany został na działce, nabytej w 1996 r. w drodze darowizny- Wnioskodawczyni przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu jednorodzinnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponieważ powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości, sięgnąć należy do definicji nieruchomości zawartej w Kodeksie cywilnym, w szczególności w art. 46 § 1. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Budynki trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki wybudowane na tym gruncie.

Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później – np. w latach następnych – wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Wobec powyższego bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie może być odrębnie liczony dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.

W niniejszej sprawie bieg tego terminu winien zatem być liczony od daty nabycia gruntu. Data wybudowania budynku nie ma znaczenia. Poza tym, jak wynika z uzupełnienia wniosku wielkość otrzymanej w 2001 r. w wyniku zniesienia współwłasności, na wyłączną własność nieruchomości odpowiada udziałowi jaki nabyła Pani w drodze darowizny.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedmiotowej sprawie za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć datę otrzymania darowizny – jak podano we wniosku – miesiąc maj 1996 r. W związku, z tym bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1996 roku. Termin ten upłynął więc z dniem 31 grudnia 2001 r.

Reasumując, w związku z tym, iż sprzedaż nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem mieszkalnym nastąpiła w miesiącu październiku 2006 r. tj. po upływie pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pochodzące ze sprzedaży tej nieruchomości nie stanowią przychodu w rozumieniu ww. ustawy. W konsekwencji, nie ma Pani też obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze