Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/12/07
Data
2007.03.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
czynsz
najem
przychód
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość pomniejszenia przychodów z najmu opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym o opłaty związane z przedmiotem najmu w sytuacji gdy w umowie określono ogólną kwotę czynszu obejmującą także wszelkie koszty związane z przedmiotem najmu ponoszone przez wynajmującego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 5 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 5 lutego 2007 r. złożył Pan wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przychodów z najmu.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W 2006 r. uzyskiwał Pan przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%. W zawartej na tę okoliczność umowie najmu figuruje zapis „Strony ustalają, że wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją przedmiotu najmu, przez czas trwania umowy ponosić będzie wynajmujący”. Zgodnie z umową wg Pana uzyskiwany był zarówno przychód z najmu, jak i zwrot koszów utrzymania mieszkania (centralne ogrzewanie, wywóz śmieci, korzystanie z windy, energia elektryczna, gaz itp.) w ogólnej kwocie, określonej w umowie, jako otrzymywany co miesiąc czynsz. W Pana opinii przychodem z najmu jest jedynie nieprzeznaczona na opłaty część określonej w umowie kwoty czynszu. Nie ma bowiem znaczenia, czy opłaty te uiszcza najemca czy wynajmujący. W Pana ocenie istotna jest ekonomiczna treść umowy, a nie jej literalna interpretacja. Nominalne (wynikające z zawartych umów) przychody powinny zostać pomniejszone o zwrot kosztów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z najmu osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu umowy zawieranej poza działalnością gospodarczą stosuje się przepisy art. 2 ust. 1a. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami). Opodatkowaniu - w myśl przepisów art. 6 ust. 1a. tej ustawy - podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu zawartej umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2 – 2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Uwzględniając powyższe, uznać należy, iż podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest umowa, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym w przypadku otrzymania lub postawienia go do dyspozycji wynajmującego. W zależności od różnego skonstruowania stosunku prawnego umowy najmu w zakresie pokrywania przez najemcę pewnych płatności (świadczeń) związanych z przedmiotem najmu, różne będą skutki podatkowe. Jeśli koszty określonych świadczeń opłaca wynajmujący, a następnie są one przerzucane na najemcę wówczas stanowią one niewątpliwie przychód z najmu po stronie wynajmującego.

W aspekcie powyższego – w świetle przedstawionego stanu faktycznego – przyjąć należy, że jeżeli z umowy wynika, że wszelkie koszty związane z przedmiotem najmu ponosić będzie wynajmujący przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest cała kwota określona w umowie jako czynsz.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze