Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/8/07/BL
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
ODPŁATNE ZBYCIE DZIAŁKI NABYTEJ W 2000 ROKU W FORMIE PRAWA WIECZYSTEGO UZYTKOWANIA GRUNTU WRAZ Z WYBUDOWANYM W ROKU 2003 BUDYNKIEM MIESZKALNYM A ŹRÓDŁO PRZYCHODÓW PODLEGAJĄCE OPODATKOWANIU W ŚWIETLE ART. 10 UST.1 PKT 8 LIT.A-C USTAWY Z DNIA 26.07.1991R.-O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (DZ.U.NR 14,POZ.176 Z 2000R. ZE ZM.).


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8,poz.60 z 2005r. ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 08.03.2007r.(data wpływu do organu podatkowego 12.03.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 19.03.2007r. (data wpływu do organu podatkowego 21.03.2007r.) w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia działki nabytej w roku 2000 w użytkowaniu wieczystym wraz z wybudowanym na niej w roku 2003 budynkiem mieszkalnym za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8,poz.60 z 2005r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie -art.14a § 4.

Pismem z dnia 08.03.2007r.( data wpływu do organu 12.03.2007r.) zwrócili się Państwo do Naczelnika tutejszego organu podatkowego z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego sprawy wynika , że na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej są Państwo właścicielami nieruchomości składającej się z działki nabytej w roku 2000 w formie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz wzniesionego na niej budynku mieszkalnego z datą wybudowania przypadającą na rok 2003 rok .
Zapytanie Państwa dotyczy wystąpienia obowiązku zapłaty podatku w przypadku odpłatnego zbycia całej nieruchomości.
Według Państwa w omawianym przypadku uzyskany przychód w ramach odpłatnego zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując niniejszą sprawę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza co następuje:

W świetle art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c ustawy z dnia 26.07.1991r.-o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.innymi odpłatne zbycie ,z zastrzeżeniem ust.2 :
a/ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b/ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ,
c/ prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat ,licząc od końca roku kalendarzowego ,w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).
Prawo podatkowe, a w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości. Kwestię tę regulują przepisy prawa cywilnego tj. art. 46-48 Kodeksu cywilnego. Wynika z nich, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa tego gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Wobec czego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, gdy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art.235 k.c.).Jednocześnie należy wskazać, że powołany przepis art.10 ust.1 pkt 8 lit.”a” ustawy – o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi wyłącznie o sprzedaży nieruchomości lub ich części. Nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową i nie traktuje jako odrębnego źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu w podatku dochodowym. Nie można zatem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i Kodeksu cywilnego, traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Może to nastąpić jedynie tylko w przypadku budynku postawionego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, co występuje w niniejszej sprawie. Budynek stanowiący własność użytkownika wieczystego stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.
Zgodnie z art.46 ustawy z dnia 23.04.1964r.-Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16,poz.93 ze zm) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) ,jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków ,jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Zatem, w świetle powyższego,bieg terminu pięcioletniego dla zaistnienia obowiązku zapłaty podatku należy liczyć odrębnie dla nabycia użytkowania wieczystego gruntu -rok 2000 oraz dla wzniesionego na tym gruncie budynku mieszkalnego-2003 rok. W omawianym przypadku, dokonując odpłatnego zbycia nieruchomości w 2007 roku opodatkowaniu podlegać będzie część uzyskanego przychodu odpowiadająca wartości rynkowej nadbudowy- budynku mieszkalnego, jako że zbycie budynku mieszkalnego nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego wybudowanie.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy -Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Ewentualna zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego ,bądź zmiana przepisów podatkowych może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art.14 b § 1 ustawy-Ordynacja podatkowa ,interpretacja ,o której mowa w art.14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta.
Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art.14a § 4 powołanej ustawy, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

W myśl przepisu art.14 b § 2 powołanej wyżej ustawy interpretacja ,o której mowa w art.14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 .

Na podstawie art.14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy -Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia- art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie ,zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy -Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze