Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/Z-10/07
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji
umorzenie akcji
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 1993 otrzymał Pan nieodpłatnie akcje pracownicze Spółki X. Na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego zbył Pan powyższe akcje w dniu 16.12.2005 r. Spółce X.Strony w § 1 pkt 1 niniejszej umowy, ustaliły że Sprzedający zbywa a Kupujący nabywa w celu umorzenia należące do Sprzedawcy akcje. Wydanie pisemnej dyspozycji przeniesienia Akcji na Kupującego nastąpi w dniu podpisania niniejszej umowy (§ 2 pkt 2 umowy). Pieniądze ze sprzedaży tych akcji otrzymał Pan w dniu 20.12.2005 r.W związku z powyższym złożył Pan do Urzędu Skarbowego zeznanie PIT-38 za rok 2005, w którym wykazał sprzedaż przedmiotowych akcji. W dniu 26.02.2007 r. otrzymał Pan pismo z Banku P... S.A. w Warszawie oraz informację PIT-8C za rok 2006, w której wykazano przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem kiedy należy zapłacić podatek ze sprzedaży przedmiotowych akcji: w roku 2006, czy 2007 roku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) należy uznać jako przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 04.04.2005 r. znak: PB5/RD-033-37-489/05.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).
Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).
Dotyczy to przypadków, gdy podatnik odpowiada na wezwanie spółki i zbywa akcje bezpośrednio spółce.

Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust., są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Mając na względzie wyżej wymieniony stan faktyczny i prawny należy uznać, że przychód z tytułu sprzedaży przedmiotowych akcji powstał w roku kalendarzowym, w którym otrzymał Pan środki pieniężne ze sprzedaży, tj. w roku 2005.

Dochód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, w myśl art. 30a ust. 6 ww. ustawy.

W przypadku gdy płatnik nie pobrał podatku, obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku spoczywa na podatniku poprzez wykazanie go w zeznaniu rocznym wzór PIT-36, w pozycji "zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu (przychodu), od którego płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku" oraz uiszczenia do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Potwierdza to również treść art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że w zeznaniu rocznym wykazuje się należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

W związku z powyższym 19 % zryczałtowany podatek dochodowy z ww. tytułu należało wykazać w zeznaniu PIT-36 za rok 2005, którego termin złożenia upłynął w dniu 02.05.2006 r.
W powyższym terminie zobowiązany był Pan, zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze