Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/40/07
Data
2007.06.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działęk nabytych w 1999 roku w drodze darowizny skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego ?


    Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:
  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
  • uznaje za prawidłowe stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 13.04.2007 r. w zakresie braku zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W dniu 13.04.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani właścicielką pięcio-hektarowego gospodarstwa rolnego. Rodzice przekazali go Pani aktem darowizny w 1999 roku. Ziemie te są uprawiane, ale nie jest Pani rolnikiem - mieszka Pani i pracuje w Łodzi. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, jest Pani pracownikiem najemnym. W ubiegłym roku zmieniła się kwalifikacja tych ziem i z rolniczych zostały przekwalifikowane na budowlane. Część ziemi postanowiła Pani podzielić na 8 działek i sprzedać 6 z nich. Przychód z tej sprzedaży chce Pani przeznaczyć na zakup domu.

Pani zdaniem, przychód uzyskany ze sprzedaży działek będzie wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ grunt ten został nabyty przez Panią w drodze darowizny.

Źródła przychodów określa art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze późn. zm.). W myśl punktu 8 lit. a) w/w artykułu, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Na podstawie postanowień art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588), moc obowiązująca powyższego przepisu została rozciągnięta do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r.

Z powołanego przepisu wynika, iż sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, gdy odpłatne zbycie następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wybudowanie budynku. Zatem, decydujące znaczenie dla oceny skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ma moment nabycia zbywanej nieruchomości. W tym celu należy ustalić, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie upłynęło już pięć lat. Jeżeli zbycie nieruchomości zostaje dokonane po upływie pięciu lat od daty nabycia i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, wówczas sposób nabycia sprzedawanej nieruchomości nie ma żadnego znaczenia. Dopiero w sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowi źródło przychodu ustawodawca w art. 21 ust. 1 w/w ustawy przewidział w tym zakresie zwolnienia od podatku. Zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały objęte w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny, o ile przychód ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani właścicielką pięcio-hektarowego gospodarstwa rolnego. Rodzice przekazali go Pani aktem darowizny w 1999 roku. W ubiegłym roku zmieniła się kwalifikacja tych ziem i z rolniczych zostały przekwalifikowane na budowlane. Postanowiła Pani część ziemi podzielić na 8 działek i sprzedać 6 z nich. W świetle powyższych ustaleń, nabycie - o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy - nastąpiło w 1999 roku. Tym samym, bieg terminu pięcioletniego należy liczyć od końca roku 1999. Jeżeli dokona Pani sprzedaży w/w działek, to sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Panią nieruchomości upłynęło już pięć lat (termin ten upłynął z końcem 2004 roku). Nie ma przy tym znaczenia sposób w jaki Pani nabyła nieruchomość oraz fakt, iż przychód z tej sprzedaży chce Pani przeznaczyć na zakup domu. W konsekwencji, przychód ze sprzedaży w/w działek nie stanowi przedmiotu wskazanego przez Panią zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem, powołana przez Panią podstawa prawna obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Panią zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze