Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB2-415-18/07-2/AS
Data
2007.09.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nabycie
przychód
sprzedaż mieszkania
umowa
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy fakt poniesienia całkowitych nakładów na mieszkanie do grudnia 2006 roku zgodnie z harmonogramem wpłat spółdzielni, daje podstawę przy sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat do stosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego do 31 grudnia 2006 roku, ponieważ umowa ustanowienia własnościowego prawa do lokalu została zawarta 11.04.2007r.?



Wniosek ORD-IN 897 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b §1 i §6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz §7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2007 roku (data wpływu 20 lipca 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006 roku w stosunku do przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w 2007 roku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006 roku w stosunku do przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w 2007 roku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i miejsca garażowego. Do grudnia 2006 roku dokonała całkowitej wpłaty na zaliczkowy wkład budowlany na mieszkanie w Spółdzielni Mieszkaniowej. Zaliczkowy, ponieważ całkowite rozliczenie kosztów budowy lokalu według statutu spółdzielni nastąpi po roku od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego. Umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i garażu zawarła w dniu 11.04.2007r., ponieważ Spółdzielnia miała kłopoty z odbiorem budynku. 85% kwoty należnej spółdzielni zostało zapłacone w kwietniu 2004 roku. Do 15% kwoty zapłaconej po 1 maja 2004 roku Spółdzielnia doliczyła obowiązujący 7% podatek VAT. Całość zapłaty została dokonana do grudnia 2006 roku. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż tego mieszkania przed upływem 5 lat od daty ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy fakt poniesienia całkowitych nakładów na mieszkanie do grudnia 2006 roku zgodnie z harmonogramem wpłat spółdzielni, daje podstawę przy sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat do stosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego do 31 grudnia 2006 roku, ponieważ umowa ustanowienia własnościowego prawa do lokalu została zawarta 11.04.2007r....

Zdaniem wnioskodawcy:

Opóźnienia z zakończeniem prac budowlanych i ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego leżą całkowicie po stronie spółdzielni. Zgodnie z umową wstępną zakończenie prac przewidywano na 2005 rok. W trakcie dokonywanych wpłat na poczet lokalu nastąpiła zmiana przepisów dotyczących podatku VAT i do wpłat dokonanych do końca kwietnia 2004 roku VAT nie został doliczony – doliczono do wpłat wniesionych po 1.05.2004 r. Ponieważ całość wpłat na ww. lokal została dokonana do grudnia 2006 roku, wobec czego „per analogiam”, powinno stosować się art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dający możliwość zainwestowania kwoty ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od daty jego nabycia w inną nieruchomość, w ciągu 2 lat z zachowaniem warunków ustawy bez opłacania 10% podatku dochodowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) ustawodawca zmienił zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie.

W myśl art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Jak precyzuje art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są m. in. przychody uzyskane z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia z zastrzeżeniem ust. 21 i 22. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Zasady zwolnienia z opodatkowania wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku odnoszą się nadal do sprzedaży takich nieruchomości i praw majątkowych, które zostały nabyte lub wybudowane przed dniem 1 stycznia 2007 roku. Wynika to z przepisów art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 217, poz. 1588). Przepis ten przewiduje, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

Ulgi i zwolnienia stanowią odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, wobec tego muszą być interpretowane ściśle.

Fakt wniesienia wszystkich ustalonych harmonogramem rat do spółdzielni w celu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w terminie obowiązywania przepisu zwalniającego z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży praw majątkowych, nie uprawnia do zastosowania przez analogię zwolnienia wynikającego w art. 21 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 1.01.2007 r. Bez znaczenia w tej sprawie jest, że opóźnienie w odebraniu budynku nastąpiło z winy spółdzielni mieszkaniowej. Na podstawie zawartej umowy wstępnej, uiszczane były przez Panią zaliczki na poczet nabycia prawa do lokalu mieszkalnego, natomiast o momencie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przesądza umowa ustanowienia własnościowego prawa do lokalu, która została zawarta w dniu 11.04.2007 r.

Ustawodawca rozróżnia dwa pojęcia: nabycie i wybudowanie, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 8. O wybudowaniu można mówić tylko w sytuacji, gdy np. osoba będąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu, uzyskuje pozwolenie na budowę. Nabyć można nieruchomość np. kupując ją, bądź pod tytułem darmowym (w formie darowizny lub w drodze spadku).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego nabyła Pani w dniu 11.04.2007 r. na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i garażu. Zatem dopiero od końca roku, w którym ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i przeniesiono na Pani rzecz prawo własności lokalu, tj. od 11.04.2007 r. może być liczony ustawowy termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Przedmiotowy lokal zamierza Pani sprzedać przed upływem pięciu lat od daty ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny, przychód ze sprzedaży nabytego w 2007 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i garażu będzie stanowić źródło przychodu podlegające opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r.

Natomiast, jeżeli do dnia sprzedaży upłynie 12 miesięcy okresu zameldowania Pani na pobyt stały w tym lokalu liczonej od daty nabycia (wykupu na własność), sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 126. Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest złożenie oświadczenia w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia o spełnianiu warunków do zwolnienia.

Jeżeli natomiast nie spełni Pani warunków, o których mowa powyżej, uzyskany przychód ze sprzedaży tego mieszkania będzie opodatkowany zgodnie z art. 30e ust. 1 i 2, tj. podatkiem w wysokości 19%. Podstawą opodatkowania jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art.52§3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art.53 §2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 §1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze