Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-74/07
Data
2007.05.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
umowa przedwstępna
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym kwota otrzymana w momencie podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego i wydatkowana na cele mieszkaniowe przed przeniesieniem własności lokalu?


Podatnik w roku 2005 zbył lokal mieszkalny przed upływem 5 lat od jego nabycia za kwotę 90 tys zł. Część należności (10%) wnioskodawca otrzymał podczas podpisywania umowy przedwstępnej (zawartej na piśmie, ale nie w formie aktu notarialnego), pozostałą kwotę należności otrzymał w dniu podpisania aktu notarialnego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż prawie cała kwota uzyskanego przychodu została wydatkowana w ciągu 2 kolejnych lat na własne cele mieszkaniowe. Część wydatków (nie więcej niż 9 tys zł) wydatkowana została po podpisaniu umowy przedwstępnej ale przed podpisaniem aktu notarialnego. W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy może rozliczyć tę część wydatków jako niepodlegającą opodatkowaniu?

Wnioskodawca uważa, iż może potraktować kwotę uzyskaną w momencie podpisania umowy przedwstępnej jako niepodlegającą opodatkowaniu z uwagi na fakt, iż została wydatkowana na cele mieszkaniowe.

Tutejszy organ podatkowy zgadza się z zajętym przez podatnika stanowiskiem.

Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2006r., Nr 217, poz. 1588), do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006r stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r, Nr 14 poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. W myśl natomiast unormowań prawnych zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r, wolne od podatku dochodowego są przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, na budowę, rozbudowę, modernizację własnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., wolne od podatku są także przychody wydatkowane na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Zwolnienie nie ma jednakże zastosowania w stosunku do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r (tzw ulga odsetkowa).

Wolne od podatku dochodowego są zatem przychody uzyskane w wyniku sprzedaży i przeznaczone na cel wskazany w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e) w/w ustawy. Środki finansowe powinny być zatem uzyskane wcześniej lub jednocześnie z poniesieniem wydatku. W określonych jednak przypadkach zwolnieniem, o którym mowa, mogą być objęte także przychody uzyskane na poczet ceny sprzedaży (zaliczka, zadatek, przedpłata) i wydatkowane na cele mieszkaniowe przed zawarciem umowy przenoszącej własność zbywanego lokalu mieszkalnego, jeżeli ich otrzymanie przez zbywcę zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym. Umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej, która wiąże się z jednoczesnym wykonaniem świadczenia, tzn. przeniesienia własności nieruchomości i zapłacenia sprzedawcy ceny. Niemniej jednak decydujące znaczenie ma umowa zawarta pomiędzy stronami, które mogą ustalić, że przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez zbywcę części ceny (zadatku, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży nieruchomości następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej jednocześnie do przeniesienia własności lokalu, która - zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego - powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy sprzedaży, która zostanie zawarta w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy przedwstępnej. Jeżeli zatem okoliczności wcześniejszego otrzymania części ceny umówionej z tytułu sprzedaży lokalu zostanie udokumentowana zawartą umową przedwstępną oraz potwierdzona definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, kwoty uzyskane z tego tytułu przez zbywcę i wydatkowane na cele wskazane w ustawie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy.

Tym samym stanowisko wskazane we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze