Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-2/443/1/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu przychód ze sprzedaży nieruchomości uzyskanej uprzednio w drodze zniesienia współwłasności ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie w związku z wnioskiem z dnia 27.03.2007r. uzupełnionym 05.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym - postanawia uznać Pani stanowisko zawarte w w/w wniosku za zgodne z obowiązującym stanem prawnym.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktycznyZ przedstawionego przez Panią wraz z wnioskiem o interpretację aktu notarialnego Rep A Nr ..... sporządzonego przez Biuro Notarialne we Włodawie wynika, że w dniu 30.01.1974 r.. nabyła Pani wraz z małżonkiem od Skarbu Państwa – Urzędu Powiatowego, na wieczyste użytkowanie udział wynoszący #189; części działki gruntu o pow. 2 ary 84 metrów kwadratowych położonej w P.... przy ul. ....... oraz wydzieloną część znajdującego się na tej działce murowanego, piętrowego budynku mieszkalnego – piętra budynku.

Zgodnie z treścią Pani pisma z dnia 27.03.2007r. oraz przedstawioną w dniu 25.05 2007r. kopią decyzji Zarządu Miasta i Gminy R........ w dniu 08.06.1999r. nabyła Pani na własność udział w 1/2 części opisanej powyżej działki gruntu w drodze przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Na podstawie orzeczenia Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim - Roki Sądowe w P.... z dnia 29.07.2004r. w sprawie o zniesienie współwłasności przedmiotowej nieruchomości nabyła Pani odrębną własność lokalu mieszkalnego nr 2 o powierzchni użytkowej 71,55 m. kw. położonego na piętrze w/w budynku wraz ze związanym z tym prawem udziałem w wysokości ..... części we współwłasności działki nr ..... o pow. .. m. kw. oraz własność działek nr ..... o pow. .. m. kw. i nr....... Z przedstawionych dokumentów wynika, że działki te powstały w wyniku podziału opisanej działki o pow. 284 m. kw. (P.... ul. ....... Zgodnie z treścią orzeczenia nie zasądzono od Pani na rzecz Gminy Parczew dopłat dla wyrównania udziałów.

Następnie, zgodnie z umową z dnia 03.04.2007r. (akt notarialny Rep. ...... sporządzony przez Kancelarię Notarialną) sprzedała Pani za kwotę 53.000 zł opisany wyżej lokal mieszkalny nr 2 o pow. użytkowej 71,55 m. kw. wraz z prawami związanymi z własnością tego lokalu oraz nieruchomość stanowiącą działki nr nr...... i ...... o łącznej powierzchni 170 m. kw.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego postawiła Pani pytanie, czy przychód uzyskany ze sprzedaży opisanych nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (10%) ?

Stanowisko podatnika uprawnionego do złożenia wniosku Pani zdaniem, zbycie przedmiotowych nieruchomości nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzasadniła to Pani nie uzyskaniem przez siebie z tytułu sprzedaży żadnego dochodu, a wręcz poniesieniem straty. Wskazała Pani ponadto na słaby stan techniczny budynku, konieczność przeprowadzenia kosztownego jego remontu oraz utrudnienia związane z użytkowaniem lokalu z uwagi na to, że budynek stanowił współwłasność.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów określone w w/w przepisie.

W świetle przytoczonego stanu faktycznego i prawnego, rozstrzygającą kwestią odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości jest moment jej uprzedniego nabycia.

Z zebranego materiału wynika, że nabycie przez Panią praw do zbytej nieruchomości nastąpiło po upływie opisanego 5-letniego okresu. Bez znaczenia w świetle ustawy podatkowej pozostaje przy tym fakt późniejszego sądowego zniesienia współwłasności i przyznanie Pani na wyłączną własność lokalu mieszkalnego nr 2 o powierzchni użytkowej 71,55 m. kw. wraz z prawami związanymi z tym lokalem oraz własność wydzielonych działek nr ......o pow. .... m. kw. i nr ...... o pow. ..... m. kw.

Tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 k.c., współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. k.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbyło się bez spłat i dopłat.

Z przedstawionego wraz z wnioskiem postanowienia sądowego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podl. wyrok Sądowy w P...... Sygn. akt I..... z dnia 29 07.2004r. wynika że przy podziale przedmiotowej nieruchomości – nie ustanawiano żadnych spłat i dopłat oraz że wartość nabytych wyodrębnionych nieruchomości przez strony odpowiada wartościom posiadanych wcześniej udziałów. Tym samym przy dokonywaniu przedmiotowego zniesienia współwłasności nie wystąpiło przysporzenie majątku ponad posiadany udział przed zniesieniem współwłasności. Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż sądowe zniesienie współwłasności (29.07.2004r.) nie zmieniło stanu prawnego nabytej nieruchomości.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Panią z tytułu sprzedaży w dniu 03.04.2007r. lokalu mieszkalnego nr 2 położonego w P......... przy ul. ....... wraz z prawami związanymi z własnością tego lokalu oraz nieruchomości stanowiącej działki nr nr .......... o pow. 170 m. kw. położonej w P........ przy ul......., nie stanowi źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. „a” ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie orzekł jak w sentencji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Parczewie. Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze