Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/891/KDO/423/28/07/BC
Data
2007.05.16



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek od dochodu z dywidendy otrzymanej z zysku podatnika dla osoby prawnej mającej siedzibę na terenie Niemiec podlega zwolnieniu podatkowemu czy Spółka zobowiązana jest do pobrania podatku od tej dywidendy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.02.2007r (data wpływu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wypłaconej dywidendy na rzecz zagranicznego udziałowca

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka zamierza w 2007r wypłacić swoim udziałowcom ( zagranicznej osobie prawnej z siedzibą w Niemczech ) zysk wypracowany za rok obrotowy 2006 i lata poprzednie w formie dywidendy. Zagraniczna osoba prawna nabyła w 2007 roku 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki.

Zapytanie podatnika

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek od dochodu z dywidendy otrzymanej z zysku podatnika dla osoby prawnej mającej siedzibę na terenie Niemiec podlega zwolnieniu podatkowemu czy Spółka zobowiązana jest do pobrania podatku od tej dywidendy.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art 22 ust 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: -wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, -uzyskującym dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa wyżej, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka ta posiada bezpośrednio nie mniej niż 20% udziałów w kapitale spółki polskiej. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez spółkę „unijną” nieprzerwanie przez okres dwóch lat 20% udziałów w spółce polskiej. Jednakże uznaje się, że warunek posiadania udziałów przez okres dwóch lat jest spełniony w świetle wyżej wymienionej ustawy, zarówno jeżeli okres posiadania upłynął przed datą dywidendy jak też upływa po dniu tych dochodów. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów, w wysokości 20% nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów w wysokości 19% dochodów do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia.Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia. Natomiast spółka, która ma status rezydenta podatkowego w którymś z krajów Unii Europejskiej lecz nie posiada bezpośrednio 20% udziałów w spółce polskiej lub posiada 20% udziałów ale przez okres krótszy niż dwa lata podlega opodatkowaniu w Polsce według stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku ( podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003r ( Dz.U 05.12.90 ) stawki tego podatku wynoszą zgodnie z art 10 tej umowy: 5%kwoty dywidend brutto, jeżeli osobą uprawnioną jest spółka ( inna niż spółka osobowa ), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10%, -15% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki, w przypadku wypłaty dywidendy w roku 2007 za lata poprzednie pomimo, że warunek posiadania udziałów przez dwa lata nie będzie spełniony to i tak wypłata ta będzie podlegała zwolnieniu, a w przypadku niedotrzymania terminu posiadania nabytych udziałów przez dwa lata powstanie obowiązek uiszczenia podatku na zasadach przytoczonych jak wyżej.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje jak niżej

Warunki skorzystania przez podmiot zagraniczny z ograniczenia wielkości podatku płaconego w Polsce ( którego stawka zasadniczo wynosi 19% kwoty przychodu, choć przez właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania określona jest w niższej wysokości ), a później ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, określone zostały w art 22 ust 4 ustawy z dnia15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ), który w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007r stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1)wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP,2)uzyskującym dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1 jest spółka podlegająca w Rzeczpospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,3)spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów ( akcji ) w kapitale spółki o której mowa w pkt 1. Zgodnie z art 8 ustawy z dnia 18.11.2004r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U z 2004r Nr 254 poz 2533 )określony bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się: -od 01.01.2005 – 31.12.2006 w wysokości nie mniejszej niż 20% -od 01.01.2007 – 31.12.2008 w wysokości nie mniejszej niż 15% 4)odbiorcą dochodów ( przychodów ) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:-spółka, o której mowa w pkt 2, albo-zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W świetle regulacji zawartej w ust 4a art 22 w/w ustawy - zwolnienie o którym mowa w ust 4 ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody ( przychody ) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały ( akcje ) w spółce wypłacającej te należności w wysokości o której mowa w ust 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Stosownie do ust 4 b art 22 ustawy zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów ( akcji ), w wysokości określonej w ust 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody ( przychody ) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów ( przychodów ). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów ( akcji ), w wysokości określonej w ust 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów ( przychodów) określonych w ust 1 w wysokości 19% dochodów ( przychodów ) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia. Podleganie w państwie członkowskim UE przez danego udziałowca – spółkę opodatkowaniu należy rozumieć jako stan, w którym ta osoba prawna jest traktowana jako podatnik podlegający w tym państwie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ( jest opodatkowana z każdego źródła dochodu wskazanego przez to państwo, niezależnie od miejsca położenia tego dochodu ). Do potwierdzenia spełnienia przez podatnika z siedzibą za granicą dwóch pierwszych warunków wystarczającym dowodem będzie zaświadczenie ( certyfikat rezydencji podatkowej ) wydane przez administrację podatkową państwa, w którym ta osoba prawna posiada siedzibę do celów podatkowych. Zasady dokumentowania rezydencji podatkowej wspomnianych spółek wynikają z art 26 ust 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warunek trzeci, czyli nieprzerwane bezpośrednie posiadanie określonego progu udziałów przez co najmniej dwa lata odnosi się również do przypadków, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów ( akcji ) w określonej wysokości jeszcze nie upłynął w momencie uzyskania przez spółkę zagraniczną dochodów z tytułu udziału w zyskach spółki polskiej, a termin ten upływa po dniu uzyskania tych dochodów. W takiej sytuacji, chcąc zachować prawo do tego zwolnienia, spółka zagraniczna nie będzie mogła się wyzbywać udziałów spółki polskiej przed upływem 2 lat od chwili ich nabycia lub objęcia. Jeżeli jednak – już po uzyskaniu dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki polskiej – spółka zagraniczna np. sprzeda posiadane przez nią udziały spólki polskiej, to sankcję utraty prawa do nabytego wcześniej zwolnienia wskazuje art 22 ust 4 b ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów w określonej w przepisach wysokości, tj. nieprzerwanie przez okres dwóch lat, spółka zagraniczna będzie zobowiązana do zapłaty podatku od tej dywidendy wraz z odsetkami za zwłokę.

Zniesiona jest w takim przypadku odpowiedzialność spółki polskiej ( płatnika ) za to zobowiąznie spółki zagranicznej. Wielkość podatku wynikać w takim przypadku będzie art 22 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochód z dywidendy wypłaconej niemieckiej spółce, która jest w 100% udziałowcem Spółki, na podstawie art 22 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dwuletni okres posiadania akcji obejmuje zarówno rzeczywisty okres posiadania akcji jak i planowany okres posiadania akcji. Niespełnienie warunku nieprzerwanego posiadania akcji przez dwa lata w spółce z siedzibą w Polsce, będzie skutkować w momencie zbycia udziałów obowiązkiem uiszczenia podatku na zasadach jak wyżej.

W świetle powyższego stwierdza się, że stanowisko zaproponowane przez Spółkę – jest w całości prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze