Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-329/07/CJS
Data
2008.02.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przychód
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 1989r., a sprzedanej w 2007r. będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%?



Wniosek ORD-IN 711 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura 05 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 1989r., a sprzedanej w 2007r. zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 listopada 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 1989r.,a sprzedanej w 2007r. zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1989r. wraz z żoną zakupił działkę budowlaną o powierzchni 0,0664 ha, zapisaną w KW Nr 38809. W 1999r. małżonkowie otrzymali pozwolenie na budowę, a w 2005r., dokupili udział w drodze, objęty KW Nr 13158 .

W 2006r. poważna choroba spowodowała, że wnioskodawca został zmuszony do sprzedaży działki wraz z rozpoczęta budową (dom w stanie surowym, otwarty). W dniu 4 października 2007r. dokonano sprzedaży ww. nieruchomości. Ponadto wnioskodawca oświadczył, że w latach 1999-2004 korzystał z ulgi budowlanej i otrzymał zwrot sumy w wysokości 9.300,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%...

Zdaniem wnioskodawcy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 1989r. nie będzie podlegał opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m. in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponieważ będąca przedmiotem sprzedaży nieruchomość została nabyta przez wnioskodawcę w 1989r. do przychodu uzyskanego z jego sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości. W celu rozstrzygnięcia niniejszego zagadnienia należy odnieść się do art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), z których wynika, że budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art. 235 k.c.).

Nie można traktować więc, w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej jak również Kodeksu cywilnego odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W świetle powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, iż bieg terminu pięcioletniego, określonego w art.10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla budynku wzniesionego na tym gruncie.

W przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że nabycie nieruchomości nastąpiło w 1989 r., a sprzedaż nastąpiła w 2007r.

Oznacza to, że odpłatne zbycie ww. nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla określenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości podlegającej opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym 5 letni termin liczony jest od daty nabycia gruntu, zaś data wybudowania na nim budynku nie ma znaczenia.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca zawarł uwagę, o skorzystaniu w latach 1999-2004 z ulgi budowlanej i otrzymanym zwrocie w wysokości 9.300zł. Ten element stanu faktycznego nie był jednak przedmiotem zapytania podatnika, został również pominięty przy przedstawianiu własnego stanowiska w sprawie. Z tej też przyczyny nie mógł być przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku podatnik dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze