Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-273/07-2/MB
Data
2007.12.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód
obowiązek
płatnik
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
udziałowiec
umorzenie
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy upadła Spółka – reprezentowana przez Syndyka – staje się płatnikiem i zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu takiego umorzenia udziałów?



Wniosek ORD-IN 320 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Instalacji Elektrycznych Warszawa Sp. z o.o. w upadłości reprezentowane przez Syndyka masy upadłości przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2007 r. (data wpływu 1.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce jako płatniku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce jako płatniku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Syndyk zakończył likwidację majątku upadłej spółki - X Sp. z o.o. i wykonuje obecnie plany podziału funduszów masy upadłości. Po wykonaniu ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości, zgodnie z dyspozycją art. 368 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (zwane dalej PUIN) sąd stwierdza zakończenie upadłości, a następnie Syndyk – zgodnie z art. 289 § 1 Kodeksu spółek handlowych – dokonuje wykreślenia spółki z krajowego rejestru handlowego. Po zakończeniu upadłości Syndyk, na podstawie art. 364 PUIN w związku z art. 368 PUIN, wydaje upadłemu majątek.

W niniejszej sprawie Syndyk ocenia, iż po zakończeniu postępowania upadłościowego, co powinno nastąpić w miesiącu grudniu 2007 r. lub w 2008 r., pozostaną do wydania środki pieniężne. Środki te powinny być wydane udziałowcom spółki proporcjonalnie do ilości posiadanych udziałów. Wszystkie udziały w spółce zostały nabyte w zamian za wkład niepieniężny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w niniejszym przypadku upadła Spółka – reprezentowana przez Syndyka – staje się płatnikiem i zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu takiego umorzenia udziałów...

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Syndyk uważa, iż w niniejszym przypadku Spółka – reprezentowana przez Syndyka – staje się płatnikiem i zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu takiego umorzenia (likwidacji) udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W odniesieniu do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że jeżeli wspólnikiem likwidowanej spółki kapitałowej jest osoba prawna, dochód z podziału majątku likwidowanej spółki kapitałowej jest zaliczany do dochodów z udziału w zyskach osoby prawnej, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych należy pamiętać, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji). Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego wspólnika przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów (akcji).

Dochody (przychody) otrzymane w związku z likwidacją spółki kapitałowej opodatkowuje się według stawki 19% otrzymanego przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Likwidowana spółka kapitałowa, dokonując podziału majątku i wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych lub wydania rzeczy, ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać w dniu dokonania wypłaty (wydania rzeczy) zryczałtowany podatek dochodowy. Spółka przekazuje kwotę podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika. W tym terminie jest obowiązana przesłać podatnikowi - informację o wysokości pobranego podatku – art. 26 ust. 3 ww. ustawy.

Reasumując:

  1. Likwidowana spółka kapitałowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
  2. Przychód (dochód) przypadający na danego wspólnika (akcjonariusza) z podziału majątku likwidowanej spółki kapitałowej stanowi przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Podlega więc opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
  3. Obowiązki związane z naliczeniem, pobraniem i odprowadzeniem należnego podatku obciążają upadłą spółkę – reprezentowaną przez syndyka, która stosownie do postanowień art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pełni funkcję płatnika.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze