Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0092/07/AK
Data
2007.08.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
dokumentowanie
płatnik
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy w sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest przez polską spółkę na rzecz innej polskiej spółki kapitałowej posiadającej w kapitale spółki wypłacjającej dywidendę bezpośrednio minimum 15% udziałów nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata - spółka wypłacająca dywidendę może nie pobrać podatku jedynie pod warunkiem, że uzyska certyfikat rezydencji od spółki otrzymującej dywidendę.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), oraz art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy-Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: dywidenda wypłacana pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi a obowiązek uzyskania certyfikatu rezydencji

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik jest zarejestrowany jako osoba prawna w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako spółka z ograniczona odpowiedzialnością, w której jednym z udziałowców jest spółka kapitałowa z siedzibą na terenie Polski, nie posiadająca oddziałów i przedstawicielstw poza granicami kraju. Spółka z o.o. wpłaca dywidendę udziałowcowi (spółce kapitałowej), przy czym spółka otrzymująca dywidendę spełnia warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. posiada minimum 15% udziałów w kapitale spółki z o.o. nieprzerwanie przez okres 2 lat.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy w sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest przez polską spółkę na rzecz innej polskiej spółki kapitałowej posiadającej w kapitale spółki wypłacającej dywidendę bezpośrednio minimum 15% udziałów nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata – spółka wypłacająca dywidendę może nie pobrać podatku jedynie pod warunkiem, że uzyska certyfikat rezydencji od spółki otrzymującej dywidendę.

Zdaniem Podatnika w związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2007r. zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wypłacane od tej daty dywidendy pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, z zachowaniem warunków wynikających z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. bez posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej. Posiadanie takiego certyfikatu byłoby niezbędne w momencie, kiedy spółka otrzymująca dywidendę miałaby siedzibę, oddziały lub przedstawicielstwa poza granicami Polski w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Przy czym stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 15 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (od 2009 roku wymagana wysokość udziałów (akcji) będzie wynosić 10%),
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Jak stanowi art. 26 ust. 1c ustawy z dnia 15.02.1992r. osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 05.04.2007r. w sprawie wzorów zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. Nr 72, poz. 482) został określony nowy wzór zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji) – CFR-1 wersja 3.

Z powołanego art. 26 ust. 1c ustawy z dnia 15.02.1992r. wynika, iż osoby prawne, które dokonują wypłat dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy (a więc także spółkę podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów) jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji. Skoro literalna wykładnia przepisu jest jednoznaczna nie można w drodze interpretacji zmieniać jej treści, kierując się np. wykładnią celowościową.

Także zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Krajowej Informacji Podatkowej (www.kip.mofnet.gov.pl), gdzie przedstawiono zasady opodatkowania dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terenie RP w 2007r. - „płatnik nie pobiera podatku lub stosuje stawkę podatkową wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli podatnik przedstawi mu certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce siedziby podatnika. Nie pobiera podatku również wtedy, gdy zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym spółka otrzymująca świadczenie i spełniająca warunki do zwolnienia z podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym udokumentuje certyfikatem rezydencji wystawionym przez właściwy urząd skarbowy miejsce siedziby w Polsce lub przedstawi zaświadczenie wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba, zarząd lub zakład w przypadku istnienia zagranicznego zakładu”.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż dywidendy wypłacane pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, z zachowaniem warunków wynikających z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r., bez posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze