Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/06
Data
2006.09.25



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż gruntów
stawki podatku
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (nie sporządzającej samodzielnie bilansu) i gruntów rolnych przeznaczonych na pola golfowe podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Spółka zwróciła się wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej sprawie:

Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność i poszukuje możliwości inwestycyjnych. Jedną z nich jest zakup - w ramach przetargu - zorganizowanej części przedsiębiorstwa od syndyka masy upadłości. Przedmiotem przetargu ma być m.in.:
- "Centrum Jeździecko-Tenisowe"
- oraz grunty rolne przeznaczone na pola golfowe,które stanowią dwa przedmioty wchodzące w skład całego zbywanego przedsiębiorstwa, którego kupnem zainteresowana jest Spółka.

W ogłoszeniu przetargowym syndyk przewidział możliwość zakupu majątku upadłego jako całości, jak i jego części, żądając zapłaty ceny nabycia poszczególnych składników majątkowych plus podatku VAT.

Wątpliwość Spółki budzi, czy w przedstawionej sytuacji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa i gruntów rolnych przeznaczonych na pola golfowe zobowiązany jest do zapłaty podatku VAT ?

Zdaniem podatnika sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, albowiem nawet jeśli nie sporządza samodzielnie bilansu to jest przeznaczona do samodzielniej realizacji zadań gospodarczych i winna być zwolniona od podatku na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółki, również transakcja nabycia nieruchomości rolnych przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod pola golfowe winna na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT być zwolniona od podatku, ponieważ sprzedawane grunty obecnie mają charakter rolny, a opodatkowaniu podlega jedynie dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia się co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie z art. 6 pkt 1) w/w ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
W myśl przepisów art.55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem przedsiębiorstwo stanowi samodzielny organizm gospodarczy, który jest czymś więcej niż zorganizowanym zbiorem składników materialnych i niematerialnych. Musi ono stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że transakcja sprzedaży dotyczy poszczególnych składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład całego przedsiębiorstwa, a nie przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans. Zatem należy stwierdzić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki umożliwiające zastosowanie zawartego w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie sporządzającego bilansu, nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT. Sprzedaż jego poszczególnych części składowych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, według odpowiednich stawek podatku uzależnionych od przedmiotu transakcji.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 7117 ze zm.) kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy do zadań własnych gminy, a ustalenie przeznaczenia terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z powyższego wynika, że to władze gminne decydują o przeznaczeniu gruntu, stąd zasadne jest posłużenie się danymi zawartymi w ewidencji gruntów oraz planem zagospodarowania przestrzennego.

Opodatkowaniu podlega dostawa, której przedmiotem jest nieruchomość gruntowa zabudowana i niezabudowana pod warunkiem, że są to tereny budowlane bądź przeznaczone pod zabudowę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że przedmiotem sprzedaży poza zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będzie również nieruchomość rolna posiadająca przeznaczenie pod pola golfowe. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) pola golfowe mieszczą się w grupie "Budowle sportowe i rekreacyjne" w klasie 2412. Wynika z powyższego, iż pola golfowe są obiektami budowlanymi w rozumieniu w/w rozporządzenia w sprawie PKOB. Zatem stwierdzić należy, że dostawa terenu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę polami golfowymi jest wyłączona ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT.

Reasumując powyższe, dostawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa jak również terenów niezabudowanych przeznaczonych na pola golfowe podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze