Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/6/06
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
rozbudowa
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione w celu opracowania koncepcji dotyczącej modernizacji i rozbudowy linii przeróbki osadów, mogą zostać zaksięgowane jako wydatki na środki trwałe w budowie i po przyjęciu środka trwałego amortyzowane i zaliczane w koszty uzyskania przychodów jako amortyzacja środka trwałego?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 13 marca 2006 r. (data wpływu - do tut. Urzędu 13 marca 2006r.) L.dz.1195/2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła następujący stan, który jest przedmiotem analizy. Spółka jest podmiotem odpowiedzialnym za zaopatrzenie Miasta i sąsiadującej z nim Gminy w wodę oraz odprowadzanie ścieków. Spółka zamierza rozpocząć prace związane z rozbudową systemu zagospodarowania osadu. W celu rozpoczęcia tych prac, podpisze umowę o wykonanie opracowania koncepcji dotyczącej modernizacji i rozbudowy linii przeróbki osadów (zgodnie z załączonym projektem umowy Nr 7/PO/2005). Koncepcja ta jest niezbędna aby określić prawidłowość działań podjętych przez Spółkę.

W oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny, Wnioskująca Spółka złożyła zapytanie: "Czy koszty poniesione w celu opracowania koncepcji dotyczącej modernizacji i rozbudowy Unii przeróbki osadów, mogą zostać zaksięgowane jako wydatki na środki trwale w budowie i po przyjęciu środka trwałego amortyzowane i zaliczane w koszty uzyskania przy chodów jako amortyzacja środka trwałego?".

Zdaniem Spółki koszty te powinny być zaksięgowane jako wydatki poniesione na środki trwałe w budowie i po przyjęciu środka trwałego amortyzowane i zaliczane w koszty uzyskania przychodów jako amortyzacja środka trwałego. Wydatki te będą dotyczyły konkretnego przedsięwzięcia, a prace będą rozłożone w czasie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy.

Oznacza to, że każdy wydatek spełniający powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że został prawidłowo udokumentowany i zaewidencjonowany w prowadzonej ewidencji oraz, że posiada związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływ na osiągnięcie przychodu.

W ocenie tutejszego organu wydatki poniesione na opracowanie koncepcyjne dotyczące modernizacji i rozbudowy linii przeróbki osadów, posiadają związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą , które można powiązać z konkretnymi zadaniami inwestycyjnymi. Jednakże stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m. in. na: ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiąca podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Zapis art. 16g ust. 13 wskazuje, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków trwałych, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3 - 11 , powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych. Kosztem uzyskania przychodów będą więc w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że wydatki poniesione przez Spółkę na opracowanie koncepcji modernizacji i rozbudowy linii przeróbki osadów jako związane z konkretnie omawiana inwestycja i warunkujące jej prowadzenie, powiększą wartość wytworzonej i oddanej do używania inwestycji. Winny być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne stosownie do zapisów art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie , służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze