Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/04
Data
2004.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
fakturowanie
obowiązek podatkowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest zbiorcze fakturowanie usług transportowych wykonywanych na przestrzeni jednego miesiąca i kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tych usług?


Wątpliwości podatnika związane są ze stosowaniem § 40 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2003 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Zdaniem podatnika usługi transportowe wykonane w ciągu całego miesiąca mogą być ujęte w zbiorczej fakturze.

Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a cyt. ustawy o podatku VAT, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usług przewozu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Stosownie do obowiązującego od 1 maja 2004 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971):

  • § 18 ust. 1 stanowi, iż w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego;
  • § 18 ust. 2 stanowi, iż faktury o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Przepisy powyższe regulują moment powstania obowiązku podatkowego i moment wystawienia faktury, a co za tym idzie, moment ujmowania stosownych wartości w deklaracji podatkowej VAT-7 sporządzanej dla celu podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem w przedmiotowej sprawie, umowa zawarta pomiędzy stronami przewiduje świadczenie usług transportowych w okresie miesiąca i uznaje usługę za wykonaną z chwilą upływu miesiąca i z tą chwilą następuje zapłata – możliwe jest wystawienie jednej faktury dotyczącej rozliczenia całego miesiąca.

Według prezentowanego w literaturze poglądu, „pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę” (Witold Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Warszawa 1997 r., str. 126).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze