Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BPI/443-136/03
Data
2004.02.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
przychód
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Dotyczy przychodów i kosztów uzyskania przychodów Stowarzyszenia, będącego inwestorem obiektu usługowo-handlowego.


Z pisma Jednostki wynika, że Stowarzyszenie (zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Poznaniu - posiadające osobowość prawną), zostało powołane w celu budowy i późniejszej obsługi obiektu handlowego. Stowarzyszenie jako inwestor uzyskało decyzję zatwierdzającą projekt budowlany, a także pozwolenie na budowę tymczasowego zespołu usługowo - handlowego.

Realizacja inwestycji przez Podatnika finansowana jest ze środków własnych, pochodzących między innymi ze składek członkowskich uiszczanych przez osoby będące członkami Stowarzyszenia. Wysokość składek określona została przez Stowarzyszenie jako równowartość nakładów na przypadającą w przyszłości członkowi powierzchnię budowanego obiektu handlowego, wynajmowaną od stowarzyszenia.

Wartość poczynionych nakładów inwestycyjnych przynależy do stowarzyszenia jako jednostki organizacyjnej posiadającej osobowość prawną i realizującej własne zadanie inwestycyjne.

Stosownie do postanowień zawartych w przepisach art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku docho-dowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 powyższej ustawy, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach jedynie sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Z uzyskiwaniem przychodów wiąże się konieczność ponoszenia wydatków. Wydatki te, o ile związane są z uzyskanym przychodem, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w ustawie, uznawane są za koszty uzyskania przychodów.

Przychód podatkowy został określony w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionego przepisu, przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W odniesieniu do powyższej regulacji, otrzymanie środków pieniężnych z tytułu składek członkowskich powoduje powstanie przychodu podatkowego w dacie wpływu tych środków do kasy lub na rachunek bankowy Stowarzyszenia. W przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uważa się dzień wystawienia faktury /rachunku/, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

    1/ wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub,
    2/ wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
    3/ otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze /art. 12 ust. 3c ustawy podatkowej/ za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy podatkowej, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Kosztem uzyskania przychodów są natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych /odpisy amortyzacyjne/ dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ustawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż celem Stowarzyszenia jest budowa kompleksu pawilonów handlowych w celu prowadzenia działalności handlowo-usługowej.

W świetle wyżej przedstawionych uregulowań, wydatki Stowarzyszenia poniesione w związku z realizacją budowy obiektu handlowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z normą zawartą w przepisie art. 15 ust. 6 ustawy podatkowej.

Osiągane przez Stowarzyszenie przychody związane z działalnością handlowo-usługową podlegać będą zaliczeniu do przychodów podatkowych zgodnie z zasadami zawartymi w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej /Dz. U. Nr 137, poz. 1539 ze zm./ nie mają zastosowania do podmiotów, w tym stowarzyszeń, prowadzących działalność gospodarczą. Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą obowiązane jest prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze