INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 10 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2014 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z trzema osobami fizycznymi zamierza zawrzeć umowę spółki komandytowej (dalej jako: „Spółka”). Wnioskodawca pełnić będzie w Spółce rolę komplementariusza, podczas gdy trzech pozostałych wspólników będących osobami fizycznymi pełnić będzie rolę komandytariuszy.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie spółki, do Spółki mają zostać wniesione następujące wkłady wspólników:

  • wkładem Wnioskodawcy będzie prawo własności nieruchomości,
  • wkładem pozostałych trzech wspólników, będących osobami fizycznymi, będą wkłady gotówkowe oraz świadczenie następujących usług:
    • doradztwa w zakresie przygotowania i wdrażania strategii promocyjnych i marketingowych Spółki,
    • doradztwa w zakresie kształtowania pozytywnego wizerunku Spółki (public relations) i jej dobrego imienia, w szczególności wobec aktualnych oraz potencjalnych klientów,
    • doradztwa przy kształtowaniu, koordynowaniu i opracowaniu strategii działalności hotelowej i gastronomicznej Spółki,
    • analizy i doradztwa w zakresie możliwych do wprowadzenia w Spółce rozwiązań zapewniających optymalną rentowność działalności hotelowej i gastronomicznej prowadzonej przez Spółkę oraz ograniczenie zidentyfikowanych ryzyk gospodarczych dla Spółki w zakresie działalności hotelowej i gastronomicznej, bieżącej analizy rynku usług hotelowych i gastronomicznych, na którym działa Spółka oraz doradztwa w zakresie tendencji i prognoz rozwoju,
    • doradztwa i wsparcia w kontaktach z kontrahentami, bankami i innymi instytucjami finansowymi, a także doradcami podatkowymi i prawnymi Spółki w zakresie w jakim odnosi się to do prowadzonej przez Spółkę działalności hotelowej i gastronomicznej, bieżącej analizy i doradztwa w zakresie stosowanych w zakresie działalności gastronomicznej hotelowej technologii, programów, procedur oraz systemów organizacji i zarządzania, w tym doradztwa i wsparcia w zakresie potrzeby i możliwości ich optymalizacji i doskonalenia.


Wartość wkładu Wnioskodawcy oraz wkładu wspólników będących osobami fizycznymi w postaci wkładu pieniężnego zostanie wskazana w umowie spółki. Jednocześnie określona zostanie również wartość tej części wkładu, którą stanowić będą świadczone przez wspólników będących osobami fizycznymi usługi, o których mowa powyżej. W umowie spółki komandytowej wskazana bowiem zostanie miesięczna wartość tych usług oraz czas, przez jaki wspólnicy będą zobowiązani do świadczenia takich usług w ramach wkładu. Prawo do udziału w zyskach poszczególnych wspólników Spółki zostanie określone w umowie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez pozostałych wspólników, będących osobami fizycznymi, opisanego powyżej wkładu niepieniężnego do Spółki będzie powodowało po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez pozostałych wspólników, będących osobami fizycznymi, przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego wkładu niepieniężnego do Spółki nie będzie powodowało po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu CIT.

Ustawodawca w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851, dalej jako: „ustawa o CIT”) wskazuje przykładowy katalog przychodów. W art. 12 ust. 3 ustawy o CIT wskazano, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. W świetle przepisu art. 102 w związku z art. 28 ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm., dalej jako „KSH”), rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu, a także nabyte lub uzyskane przez spółkę osobową (tj. także spółkę komandytową) w czasie jej istnienia, są majątkiem spółki. Majątek spółki przez cały czas jej istnienia uznaje się za majątek odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i którym do czasu rozwiązania spółki nie mogą w swobodny sposób dysponować. Wniesienie tytułem wkładu określonych usług wspólników będących komandytariuszami do spółki komandytowej (co jest dopuszczone na podstawie art. 107 KSH) oznacza zatem, że w wyniku wniesienia wkładu przez jednego wspólnika nie następuje jakiekolwiek przysporzenie majątkowe dla pozostałych wspólników. Usługi te świadczone są bowiem na rzecz Spółki, w związku z czym nie powodują one powstania dla Wnioskodawcy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego.

Zatem, wniesienie wkładu wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki komandytowej. To, że dany wspólnik wniósł do spółki komandytowej wkład w postaci świadczenia usług, nie oznacza, że pozostali wspólnicy otrzymali przez to świadczenie o charakterze nieodpłatnym, a co za tym idzie, że powstał po ich stronie przychód podatkowy. Wobec powyższego, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej w postaci usług świadczonych przez wspólników Spółki będących osobami fizycznymi nie będzie powodowało powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze