Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1076/09-4/IK
z 15 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1076/09-4/IK
Data
2009.12.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
sprzedaż opodatkowana


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą służących czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, dokonanych przed dniem zarejestrowania jako podatnik VAT czynny. Obniżenia podatku należnego Podatnik dokonuje zgodnie z przepisami art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Czyli w przedmiotowej sprawie Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w okresie od 11.12.2008r. do 30.04.2009r.



Wniosek ORD-IN 415 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U.Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2009r. (data wpływu 06 października 2009r.) uzupełnionego pismem z dnia 27 listopada 2009r. (data wpływu 01 grudnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w okresie od 11.12.2008r do 30.04.2009r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 października 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w okresie od 11.12.2008r do 30.04.2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zajmuję się głównie naprawą i konserwacją pomp wodnych i hydroforowych itp. PKD: 33.12.Z. Dodatkowo sprzedaję takie urządzenia, ponieważ znam się na nich bardzo dobrze. PKD: 47.99.Z. Ze względu na małe obroty nie musiałem być podatnikiem VAT. Pod wpływem próśb klientów biznesowych, którzy domagali się faktur VAT, dobrowolnie zarejestrowałem się jako podatnik VAT 15 kwietnia 2009 r. i deklaruję rozliczanie VAT miesięczne od 1 maja 2009 r.

Jednak okazało się, że powinienem zrobić to wcześniej. Urząd Skarbowy wezwał mnie do naliczenia i zapłacenia należnego VAT po przekroczeniu limitu wartości sprzedaży ... zł. Limit ten przekroczyłem 11 grudnia 2008 r. o 8.306,00 zł. Był to miesiąc ostatni w roku. W natłoku pracy i zdarzeń, nie zauważyłem, że przekroczyłem granicę. Natychmiast zaktualizowałem datę rejestracji w zakresie podatku VAT na dzień 11.12.2008. Zostały złożone deklaracje VAT-7 za okresy 12/2008, 01/2009, 02/2009, 03/2009, 04/2009. Skorzystałem z przepisów art. 86 ust. 1, 10 i 11 ustawy VAT i odliczyłem VAT z faktur zakupowych z okresu od 11 grudnia 2008 do 30 kwietnia 2009. Są to zakupy: podkładek, śrubek, uszczelek i innych podobnych elementów maszyn i urządzeń wodnych. Są też gotowe pompy do zainstalowania klientowi oraz inne kosztowe: telefon, usługi księgowe. Nie korzystałem z odliczenia podatku naliczonego od towarów ze spisu z natury, bo właściwie nie miałem zapasów. Urząd Skarbowy zakwestionował moje odliczenie podatku VAT twierdząc, że rejestracja nie była dobrowolna, tylko na wezwanie urzędu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy miałem prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w okresie od 11.12.2008r do 30.04.2009r....

W dniu 1 grudnia 2009r. w odpowiedzi na wezwanie tut. organu, Podatnik wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie nie toczyło się ani nie toczy postępowanie podatkowe, nie była ani jest przeprowadzana kontrola podatkowa oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji ani postanowieniu organu podatkowego ani organu kontroli skarbowej. Oświadczenie moje jest prawdziwe i jestem świadom odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Po złożeniu deklaracji VAT za okres 12/2008 do 04/2009, w których wykazałem VAT naliczony, Urząd Skarbowy, wezwał mnie do skorygowania tych deklaracji. Ponieważ, uważam, że mam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek VAT naliczony z faktur zakupowych, które są ściśle powiązane z moją działalnością, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, poprosiłem US o pozwolenie na uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. Urząd się zgodził. Państwa zdanie będzie miało decyzyjne znaczenie w tej kwestii. Czy będę musiał złożyć korekty i zapłacić VAT, czy też miałem prawo do odliczenia...

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy prawo do tego obniżenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, to zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u podatnika, o ile wykaże, że zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Realizacja tego prawa następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć – najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa – wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Z treści art. 88 ust. 4 nie wynika jednakże, w którym momencie podatnik musi uzyskać status podatnika czynnego VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Status zarejestrowanego podatnika jako „podatnika VAT czynnego” jest istotny z uwagi na jego wpływ na realizację podstawowego uprawnienia, tj. prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Prawo to podatnik realizuje w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym terminie do jego złożenia, ponieważ dopiero w dniu złożenia deklaracji podatnik może zrealizować to prawo.

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego – co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT – jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Zatem należy stwierdzić, iż ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Wnioskodawca dobrowolnie zarejestrował się jako podatnik VAT 15 kwietnia 2009 r. i deklarował rozliczanie VAT miesięczne od 1 maja 2009 r. Natomiast Urząd Skarbowy w Otwocku wezwał Podatnika do naliczenia i zapłacenia należnego VAT po przekroczeniu limitu wartości sprzedaży 50.000,00 zł. Limit ten Podatnik przekroczył 11 grudnia 2008 r. o 8.306,00 zł. i zaktualizował datę rejestracji w zakresie podatku VAT na dzień 11.12.2008. Zostały złożone deklaracje VAT-7 za okresy 12/2008, 01/2009, 02/2009, 03/2009, 04/2009. Podatnik skorzystał z przepisów art. 86 ust. 1, 10 i 11 ustawy VAT i odliczył VAT z faktur zakupowych od 11 grudnia 2008 do 30 kwietnia 2009.

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą służących czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, dokonanych przed dniem zarejestrowania jako podatnik VAT czynny.

Obniżenia podatku należnego Podatnik dokonuje zgodnie z przepisami art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Czyli w przedmiotowej sprawie Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w okresie od 11.12.2008r. do 30.04.2009r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj