Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-833/09/ZK
z 7 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-833/09/ZK
Data
2010.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przychód
ryczałty


Istota interpretacji
Czy refundacja składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód z działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 559 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura 09 października 2009r.), uzupełnionym w dniu 16 grudnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wpływu otrzymanej z PFRON refundacji składek rentowo-emerytalnych na prawidłowość obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 października 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wpływu otrzymanej z PFRON refundacji składek rentowo-emerytalnych na prawidłowość obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne, dlatego też pismem z dnia 07 grudnia 2009r. Znak: IBPBI/1/415-833/09/ZK, IBPP2/443-826/09/UH wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 16 grudnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (sprzedaż na straganach i targowiskach art. przemysłowych) i opłaca podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%. Jest osobą niepełnosprawną i po opłaceniu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych do ZUS, z PFRON otrzymuje refundację (w wysokości de minus 488 zł) składek rentowo-emerytalnych.

W związku z powyższym księguje kwotę refundacji z PFRON wg stawki 3% w dniu otrzymania refundacji i dolicza ją do przychodów z działalności w danym miesiącu.

Następnie wylicza zryczałtowany podatek za dany miesiąc, np.:

  1. Kwota przychodu za sierpień wg stawki 3% 1.200 zł (z refundacji PFRON)
  2. Odliczenia ZUS (składki na ub. społeczne) - 600 zł
  3. Kwota do opodatkowania wg stawki 3% 600 zł
  4. Należny podatek 18 zł
  5. Odliczenia od podatku (ub. zdrowotne)

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy sposób księgowania refundacji jest prawidłowy, jako doliczonej do przychodów ze sprzedaży...

Czy prawidłowo jest obliczany podatek zryczałtowany...

(pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, refundacja składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), nie zawierają uregulowań dotyczących określenia przychodów z działalności gospodarczej. W tej kwestii obowiązują przepisy art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wynika z art. 6 ust. 1 powołanej ustawy z 20 listopada 1998r.

Mają tu zastosowanie również przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. art. 14 ust. 2 pkt 2, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków. Refundacja składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niepełnosprawnego przedsiębiorcy spełnia przesłanki wymienione w powyższym przepisie. Stanowi zwrot wydatków poniesionych przez podatnika. Nie jest przeznaczona za sfinansowanie przez podatnika (wytwarzanie) składników majątku trwałego. Zatem wymieniona refundacja stanowi u podatnika przychód, który podlega opodatkowaniu. Stawka ryczałtu dla tego rodzaju przychodów wynosi 3% przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998r.). Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Przy czym stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) tej ustawy, od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3%.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż, co do zasady, otrzymana refundacja składek na ubezpieczenie społeczne na podstawie ww. art. 14 ust. 2 pkt 2 stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 i 1a, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku (...), stanowi dochód (…), po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 37, poz.887 z późn. zm.), zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Natomiast stosownie do treści art. 21 ust. 2a pkt 5 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998r., w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne - podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do przychodu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, Wnioskodawca otrzymuje z PFRON refundację odliczonych od przychodu i zapłaconych składek rentowo-emerytalnych.

Zatem kwota otrzymanej refundacji w świetle treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym uiszczanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% uzyskanych przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przy czym kwotę zrefundowanych składek, stosownie do art. 21 ust. 2a pkt 5 tej ustawy, należy doliczyć do przychodów roku podatkowego, w którym refundacja ta nastąpiła.

Zważywszy zatem, iż przedstawiony we wniosku sposób rozliczenia refundacji nie pozostaje w sprzeczności z ww. przepisami prawa stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, wydano odrębne rozstrzygniecie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj