Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-723/09/AP
z 21 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-723/09/AP
Data
2009.09.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów
spółka w organizacji
tworzenie spółki


Istota interpretacji
Czy w opisanym stanie faktycznym można uznać za koszt uzyskania przychodów wydatki związane z założeniem spółki, w szczególności koszty sporządzenia aktów notarialnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 16 września 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego:

  • z dnia 08 stycznia 2009 r., w którym podpisano statut Spółki – jest nieprawidłowe,
  • z dnia 03 marca 2009 r., którym związano spółkę akcyjną w organizacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego:

  • z dnia 08 stycznia 2009 r., w którym podpisano statut Spółki,
  • z dnia 03 marca 2009 r., którym związano spółkę akcyjną w organizacji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 10 września 2009 r. wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 16 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka, mająca siedzibę na terytorium Polski, została utworzona w I kwartale bieżącego roku. 8 stycznia 2009 r. został podpisany statut Spółki a w dniu 3 marca 2009 r. akt zawiązania spółki akcyjnej, oba te akty w formie notarialnej. Za wykonanie tych czynności zostały wystawione przez kancelarię notarialną z datą dokonania ww. czynności faktury VAT na Spółkę jako spółkę w organizacji. Zgodnie ze statutem Spółki i aktem zawiązania Spółki koszty sporządzenia tych dokumentów ponosi Spółka. Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne NIP-2 w dniu 6 marca 2009 r., w którym zgłosiła rozpoczęcie działalności od dnia następnego, tj. 7 marca 2009 r.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż objęcie wszystkich akcji przez Pana P. nastąpiło w dniu 03 marca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym można uznać za koszt uzyskania przychodów wydatki związane z założeniem spółki, w szczególności koszty sporządzenia aktów notarialnych...

Zdaniem Spółki, w powyższej sytuacji wydatki związane z utworzeniem Spółki (tu: koszty sporządzenia aktów notarialnych) stanowią koszt uzyskania przychodów. Są one bowiem związane z przyszłymi przychodami Spółki podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, spełniony jest zatem warunek zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy, a przy tym nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zgodnie z aktem notarialnym koszty te ponosi Spółka, należy przyjąć, że można je uwzględnić w rachunku podatkowym nowopowstałej Spółki. Aby bowiem Spółka mogła uzyskiwać przychody, musi być najpierw zawiązana, a to niesie ze sobą konieczność poniesienia wydatków związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2006 r., sygn. akt I FSK 121/05,
  • interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 2 sierpnia 2007 r., nr RO-XV/423/PDOP-335/260/JS/07.

Spółka wnosi o uznanie powyższych opinii jako elementów jej stanowiska.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 323 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), z chwilą zawiązania spółki powstaje spółka akcyjna w organizacji. Stosownie do art. 310 § 1 Kodeksu spółek handlowych zawiązanie spółki akcyjnej następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji.

Zawiązanie Spółki akcyjnej czyli powstanie spółki akcyjnej w organizacji w przedstawionym stanie faktycznym, miało miejsce w dniu 03 marca 2009 r. W tym też dniu sporządzono akt notarialny o zawiązaniu spółki akcyjnej. Skoro zatem spółka akcyjna w organizacji powstała w dniu 03 marca 2009 r. to dopiero od tego dnia mają do niej zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m. in. spółki w organizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo – skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu.

Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy można podzielić na koszty bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego. Co istotne również muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Do wydatków tych można zaliczyć koszty sporządzenia aktu notarialnego zawiązania spółki z dnia 03 marca 2009 r. Nie mogą natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu wydatki poniesione na sporządzenie statutu Spółki, które miało miejsce 08 stycznia 2009 r. Jak wcześniej wykazano sporządzenie statutu nie jest równoznaczne z zawiązaniem spółki akcyjnej a zatem powstaniem spółki akcyjnej w organizacji. Do tych zdarzeń gospodarczych nie ma zastosowania ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do powołanego wcześniej art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego:

  • z dnia 08 stycznia 2009 r., w którym podpisano statut Spółki – jest nieprawidłowe,
  • z dnia 03 marca 2009 r., którym związano spółkę akcyjną w organizacji – jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powoływanej we wniosku interpretacji organu podatkowego oraz orzeczenia sądowego stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj