Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-443/09-2/ES
z 17 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-443/09-2/ES
Data
2009.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przekształcenie spółki
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy wypłata przez spółkę przekształconą (spółkę kapitałową, tj. z o.o.) należnego wspólnikowi (Wnioskodawcy) całości zysku w spółce przekształcanej (spółce osobowej, tj. spółce jawnej) w rozumieniu art. 52 ksh, wskutek zgłoszenia przez wspólnika żądania wypłaty zysku przed przekształceniem spółki jawnej – spowoduje dla wspólnika (Wnioskodawcy) jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 541 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiot wniosku związany jest z procedurą przekształcenia spółki osobowej (spółka jawna) w spółkę kapitałową (spółka z o.o.) oraz charakterem prawnym niewypłaconych należnych zysków osiągniętych przez wspólników przekształcanej spółki jawnej.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, w której wspólnicy zgodnie zamierzają dokonać jej przekształcenia w spółkę z o.o. Spółkę jawną tworzą dwaj wspólnicy (osoby fizyczne), obaj uprawnieni do prowadzenia spraw spółki, uczestniczący w częściach równych w zyskach i stratach spółki w czasie działalności spółki.

W czasie działalności spółki jawnej wspólnicy uzyskiwali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, które nie były im w całości wypłacane jako zysk należny wspólnikom, lecz pozostawały w majątku spółki wykorzystywane na rozwój działalności spółki – głównie zakup środków trwałych.

Niewypłacone zyski wspólników, wynikające z rocznych sprawozdań finansowych księgowane były na kapitał własny spółki. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było to, że wspólnicy spółki jawnej nie realizowali uprawnienia wskazanego w art. 52 § 1 ksh, w myśl którego „wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego”. Zdaniem Zainteresowanego, w praktyce wspólnik może żądać podziału zysku i wypłaty należnej mu części zysku począwszy od pierwszego dnia następnego roku obrotowego.

W spółce jawnej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, wypracowany w poszczególnych latach obrotowych zysk – mimo, iż niewypłacony – został już uwzględniony w podstawie opodatkowania wspólników i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Dochody uzyskiwane w ramach spółki jawnej (w tym niewypłacony zysk) podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wspólników prowadzonej w ramach spółki jawnej (art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca wskazuje, że aktualnie, w związku z planowaną procedurą przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o., zamierza zrealizować swe prawa majątkowe w spółce i zgłosić żądanie podziału oraz wypłaty całości zysku obejmującego zysk za miniony rok obrotowy – 2008, oraz niewypłacony zysk za lata ubiegłe. Jednocześnie Zainteresowany nadmienia, że wobec wspólnika (Wnioskodawcy) nie zachodzi okoliczność opisana w art. 52 § 2 ksh, tzn. udział kapitałowy wspólnika w spółce nie został uszczuplony stratą spółki. Zachodzą więc wszelkie podstawy do wypłaty wypracowanego przez spółkę całego zysku, w części należnej wspólnikowi, tj. 1/2 wartości zysku.

Zainteresowany wskazuje, że faktycznie jednak sytuacja majątkowa spółki sprawia, że w dacie zgłoszenia żądania przez wspólnika (w trybie art. 52 § 1 ksh) spółka nie będzie posiadała czynnych aktywów finansowych umożliwiających wypłatę należnej wspólnikowi części zysku w formie pieniężnej. Wiąże się to ze wspomnianą wcześniej tendencją lokowania przez spółkę jawną wypracowanych zysków w środkach trwałych.

Wnioskodawca podaje, że wysoce prawdopodobna jest więc sytuacja, że wypłata należnego podatnikowi zysku, na skutek zgłoszonego przez niego żądania, nastąpi już po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. Żądanie zgłoszone przez wspólnika w trybie art. 52 ksh zrealizuje już więc spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia. Wypłata ta stanowić jednak będzie realizację żądania (roszczenia) wspólnika spółki jawnej – który wskutek przekształcenia stanie się wspólnikiem spółki z o.o. Wypłata dokonana już przez spółkę kapitałową stanowić będzie jednak realizację zobowiązania majątkowego obciążającego spółkę jawną. Na skutek zgłoszenia takiego oświadczenia wspólnika, spółka jawna stanie się jego dłużnikiem co do wypłaty zysku, a to spowoduje, że należy przeksięgować żądaną kwotę z kapitału własnego do zobowiązań. Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianym przypadku mamy więc do czynienia z roszczeniem – wierzytelnością wspólnika wobec spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłata przez spółkę przekształconą (spółkę kapitałową, tj. z o.o.) należnego wspólnikowi (Wnioskodawcy) całości zysku w spółce przekształcanej (spółce osobowej, tj. spółce jawnej) w rozumieniu art. 52 ksh, wskutek zgłoszenia przez wspólnika żądania wypłaty zysku przed przekształceniem spółki jawnej – spowoduje dla wspólnika (Wnioskodawcy) jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata należnego zysku w spółce jawnej dokonana przez spółkę z o.o. powstałą w wyniku przekształcenia tej spółki jawnej nie spowoduje samoistnego zobowiązania podatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

W opinii Zainteresowanego, jak wykazano powyżej, świadczeniem spełnionym na rzecz „byłego” wspólnika spółki jawnej (a obecnego wspólnika spółki z o.o.) jest wypłata należnego zysku w spółce osobowej, czyli przychodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Zysk ten, zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegał opodatkowaniu w „czasie trwania” spółki jawnej, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika (art. 5b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca wyraża pogląd, iż o charakterze świadczenia decyduje data jego wymagalności. W tym przypadku, jest to data zgłoszenia żądania wypłaty całości wypracowanego w spółce jawnej zysku, zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych za miniony rok obrotowy oraz lata ubiegłe. Tak wypłacane świadczenie na rzecz wspólnika spółki jawnej nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu jego wypłacenia, gdyż zysk ten stanowił podstawę opodatkowania w każdym roku podatkowym trwania spółki, niezależnie od tego czy był faktycznie wypłacony wspólnikowi czy nie. Sytuacji tej nie zmienia fakt przekształcenia spółki jawnej w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, wypracowany zysk w spółce jawnej – po złożeniu przez wspólnika żądania określonego w art. 52 ksh – „wejdzie” do majątku spółki z o.o. pod tytułem zobowiązania. Niewypłacony, a należny zysk nie zostanie więc przekonwertowany na udziały w kapitale zakładowym, które obejmie wspólnik w spółce przekształconej.

W efekcie, wykonanie tego zobowiązania przez spółkę z o.o. nie będzie świadczeniem należnym wspólnikowi z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnionym wierzycielowi spółki przekształcanej, którego należność została już opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane przez wspólnika świadczenie nie będzie więc w jego majątku dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zmiana formy prawnej działania spółki nie zmienia bowiem natury prawnej świadczenia, które stało się wymagalne w dniu zgłoszenia przez wspólnika żądania określonego w art. 52 ksh. Wnioskodawca wskazuje, że w tej sytuacji w majątku podatnika nie dochodzi do żadnego nowego przysporzenia, które stanowiłoby dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu. Wypłacenie zysku w spółce jawnej ma w tym wypadku charakter odebrania dochodu, który był już raz opodatkowany. Zgodnie z zasadami przekształcenia spółki osobowej w kapitałową (zasada kontynuacji), opisane wyżej zobowiązanie spółki jawnej (nie wykonane wobec wspólnika przed przekształceniem) stanie się z mocy prawa zobowiązaniem majątkowym spółki z o.o. Przejście tego zobowiązania znajduje podstawę w art. 553 § 1 ksh, zgodnie z którym „spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej”.

Spółka przekształcona przejmuje wszak wszelkie zobowiązania spółki przekształcanej, w tym również zobowiązania wobec jej wspólników z tytułu wypłaty należnego zysku, gdyż żaden przepis nie przewiduje wyłączenia tego typu wierzytelności.

Fakt zgłoszenia żądania wypłaty zysku przez wspólnika spółki osobowej tworzy nowy stan prawny – skonkretyzowany stosunek zobowiązaniowy, w który wstępuje spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki osobowej. Opisane zdarzenie przyszłe nie jest też tożsame ze zwróceniem wspólnikowi jego udziału (wkładu) w spółce osobowej, gdyż nie dochodzi tu do wystąpienia ze spółki w rozumieniu art. 65 ksh w związku z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Zainteresowanego, wypłacony w tym wypadku zysk nie może być również ujmowany jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wspólnik nie uzyska dywidendy ani udziału w zyskach osoby prawnej. Świadczenie to jest z punktu widzenia wspólnika przychodem z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, natomiast – z punktu widzenia spółki z o.o. – wypłata ta będzie realizacją zobowiązania przejętego w trybie przekształcenia spółki jawnej. Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdza to trafność tezy, że wypłata całości zysku w spółce jawnej dokonana przez przekształconą spółkę z o.o., na podstawie żądania wspólnika zgłoszonego przed przekształceniem, nie spowoduje dla tego wspólnika żadnych konsekwencji podatkowych w postaci zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj