Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-94/08/IL
z 29 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-94/08/IL
Data
2008.10.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
notariusze
poświadczenie u notariusza
umowa o sprawowanie opieki


Istota interpretacji
Czy istnieje prawo do „ulgi mieszkaniowej” dla III grupy spadkobierców na podstawie umowy o opiekę zawartej w dniu 28 listopada 2002 r. i potwierdzonej przed notariuszem w dniu 9 lutego 2007 r.?



Wniosek ORD-IN 749 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2008 r. (data wpływu 6 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania ulgi podatkowej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania ulgi podatkowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Na podstawie testamentu jest Pani jedyną spadkobierczynią po zmarłej w dniu 3 października 2007 r. J., która była Pani sąsiadką. J. była osobą samotną i nie miała najbliższej rodziny. W dniu 18 listopada 2002 r. zawarła Pani z sąsiadką umowę o opiekę przed urzędnikiem stanu cywilnego. Następnie w dniu 9 lutego 2007 r. umowa ta została potwierdzona przed notariuszem, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy. Wskazała Pani również , iż opiekunką zmarłej była prawie 5 lat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ma Pani prawo do „ulgi mieszkaniowej” dla III grupy spadkobierców na podstawie umowy o opiekę zawartej w dniu 28 listopada 2002 r. i potwierdzonej przed notariuszem w dniu 9 lutego 2007 r....


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. nie podlega opodatkowaniu nabycie lokalu mieszkalnego w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące opiekę co najmniej 2 lata na podstawie umowy zawartej przed organem gminy. Od stycznia 2007 r. w wyniku nowelizacji ustawy wprowadzono wymóg potwierdzenia umowy przed notariuszem. Podnosi Pani również, iż skoro była opiekunką spadkodawcy przez okres 5-ciu lat i spełnia wymogi ustawodawcy tj. umowa zawarta przed gminą i notariuszem to może ubiegać się o ulgę podatkową.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Ustawodawca w przepisach intertemporalnych ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) nie przedłużył okresu stosowania ulgi z art. 16 ust. 1 pkt 3, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. W związku z powyższym, nabycie własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie, po 1 stycznia 2007 r., przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej, w przypadku gdy umowa o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą nie została zawarta w formie szczególnej (z podpisem notarialnie poświadczonym), mimo iż osoby te sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy lub od jej poświadczenia do dnia śmierci spadkodawcy nie upłynęły dwa lata, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach ogólnych.


Przedstawiając powyższe należy stwierdzić, iż w celu skorzystania po 1 stycznia 2007 r. z ulgi określonej w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy, spadkobierca zaliczony do III grupy podatkowej powinien spełniać dwa warunki:


  • zawrzeć pisemną umowę z podpisem notarialnie poświadczonym o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą,
  • opieka ta powinna być sprawowana przez co najmniej dwa lata; termin dwuletni liczony jest od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.


Należy podkreślić, iż ulga ta przysługuje, gdy spadkobierca spełnia, oprócz powyższych warunków, warunki określone w art. 16 ust. 2 ustawy.

Ponieważ przepisy dotyczące ulg w prawie podatkowym są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego też wykładnia przepisów je ustanawiających musi być wykładnią ścisłą i obwarowania dotyczące zastosowania ulgi nie mogą być poprzez interpretację rozszerzane.

Z treści wniosku wynika, iż w dniu 18 listopada 2002 r. zawarła Pani z sąsiadką Panią J. umowę o opiekę przed urzędnikiem stanu cywilnego. Następnie w dniu 9 lutego 2007 r. umowa ta została potwierdzona przed notariuszem. W dniu 3 października 2007 r. Pani J. zmarła. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi w 2007 roku przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn opiekę nad wymagającą takiej opieki spadkodawczynią sprawowała Pani około 8 miesięcy.

Biorąc powyższe pod uwagę nie spełniła Pani warunku sprawowania opieki nad spadkodawcą przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza, zatem fakt ten uniemożliwia skorzystanie przez Panią z ulgi podatkowej określonej w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj