Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-215/08/HK
z 29 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-215/08/HK
Data
2008.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
przelew wierzytelności
przychód nienależny


Istota interpretacji
Czy wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za udział w posiedzeniach rady nadzorczej po jej sprzedaży przez podatnika w dalszym ciągu należy traktować jako zobowiązanie z tytułu tego wynagrodzenia? Czy prawidłowe jest potrącanie zaliczki podatku dochodowego, a w konsekwencji wystawienie informacji PIT-11? Czy dokonując wypłaty na rzecz nowego wierzyciela wnioskodawca powinien wypłacać wartość brutto, a rozliczenie podatkowe z tego tytułu powinien dokonywać odbiorca płatności?



Wniosek ORD-IN 691 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 31 stycznia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej przez członka tej Rady na rzecz osoby trzeciej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej przez członka tej Rady na rzecz osoby trzeciej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 14 lipca 2004r. Postanowieniem Sądu Rejonowego zawarty został układ pomiędzy wnioskodawcą a wierzycielami. Jedną z pozycji wierzytelności jest wierzytelność dla Pani M. – członka rady nadzorczej – z tytułu wynagrodzeń za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej w 2003r. Wierzytelność ta wypłacona jest w 16 kwartalnych ratach. Pani M. w dniu 15 kwietnia 2004r. poinformowała wnioskodawcę o zbyciu wierzytelności na rzecz osoby trzeciej i wskazała adres oraz nr konta na które należy przelewać wierzytelności. Wnioskodawca przesyła raty układowe na wskazane konto nowego wierzyciela zaznaczając, że jest to wierzytelność układowa i potrącając 19% podatek dochodowy, jak od wypłat dla członków Rady Nadzorczej. Po zakończeniu roku wnioskodawca sporządził PIT-11 za 2007r. dla Pani M.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wierzytelność z tytułu wynagrodzenia w posiedzeniach Rady Nadzorczej po jej sprzedaży przez podatnika w dalszym ciągu należy traktować jako zobowiązanie z tytułu wynagrodzeń...

Czy prawidłowe jest potrącanie podatku dochodowego a w konsekwencji wystawienie informacji dla Pani M....

Czy otrzymanie informacji od wierzyciela pierwotnego tj. Pani M. o zbyciu swojej wierzytelności zwalnia wnioskodawcę od naliczania podatku przy wypłacie kolejnej raty układowej...

Czy dokonując wypłaty na rzecz nowego wierzyciela wnioskodawca powinien wypłacać wartość brutto a rozliczenie podatkowe z tego tytułu powinien dokonywać odbiorca płatności...

Zdaniem wnioskodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych fakt sprzedaży wierzytelności przez podatnika nie powoduje, że wierzytelność powstaje z innego tytułu. Ponieważ, wg wnioskodawcy, nadal jest to zobowiązanie z tytułu wynagrodzenia tylko wypłacane na inne konto, wskazane przez członka rady nadzorczej, od wierzytelności tej należy potrącić i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych, a w konsekwencji sporządzić PIT-11 dla członka Rady Nadzorczej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W świetle przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1992r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 (czyli między innymi z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej) oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy dokonujący wypłat należności członkom rad nadzorczych są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika – imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru – art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak więc wynika z powyższych uregulowań podmiot dokonujący wypłaty należności z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej jest co do zasady zobowiązany jako płatnik do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jednakże w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym miała miejsce zmiana wierzyciela Spółki – członek Rady Nadzorczej dokonał zbycia swej wierzytelności na rzecz osoby trzeciej.

Instytucja prawna zmiany wierzyciela jest określona m.in. w art. 509 i 510 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przepisy te stanowią, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z brzmienia art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jednoznacznie, iż przychód osoby należącej do składu rady nadzorczej (o którym mowa w art. 13 ust. 7 tej ustawy) powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika świadczeń (w pieniądzu lub w naturze) należnych z tego tytułu. Jako, że Pani M. zbyła wierzytelności z tytułu wynagrodzeń za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej na rzecz osoby trzeciej, świadczenia wypłacane przez Spółkę (wierzyciela) osobie trzeciej utraciły charakter przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłacane przez Spółkę należności nie były stawiane już do dyspozycji członka rady nadzorczej; ten bowiem na mocy zawartej umowy zbycia wierzytelności przestał być wierzycielem Spółki. Nie ma więc podstaw twierdzić, w świetle powołanego wyżej art. 13 ust. 7 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż wypłacane świadczenia – po dniu zbycia przez Panią M. wierzytelności – są dla niej przychodem z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

Z powyższego wynika zatem jednoznacznie, iż brak było podstaw do wykazania w imiennej informacji PIT-11, sporządzonej za 2007r. dla Pani M., przychodów z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej. Nie ma też podstaw, aby do tego źródła kwalifikować świadczenia wypłacane nowemu wierzycielowi. Otrzymywane przez niego świadczenia mają swe źródło wyłącznie w zawartej z Panią M. umowie zbycia wierzytelności, nie zaś udziału w radzie nadzorczej. Przychód ten należy kwalifikować do przychodów z praw majątkowych. Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Z uwagi na fakt, iż w ww. przepisie ustawodawca używa zwrotu w „szczególności” przyjąć należy, że katalog praw majątkowych jest otwarty, a zatem jest możliwe zaliczenie do niego także innych praw majątkowych nigdzie w ustawie nie wymienionych, w tym praw majątkowych uzyskanych zarówno z tytułu zbycia wierzytelności jak i z tytułu otrzymania należności w związku z powstałą wierzytelnością. W związku z powyższym wypłacanie przez Spółkę osobie trzeciej świadczenia stały się przychodami tej osoby trzeciej z tytułu praw majątkowych o których mowa w art. 18 ustawy.

W świetle powołanego już wyżej art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z art. 18 na rzecz osób fizycznych są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.Zatem, co do zasady podmiot, o którym mowa powyżej jest obowiązany od wypłacanych praw majątkowych pobierać zaliczkę na podatek dochodowy, a co za tym idzie sporządzać zgodnie z treścią art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informację PIT – 11.

Taki obowiązek nie występuje, gdy odbiorcą wierzytelności będzie osoba prawna.Niemniej, jeżeli odbiorcą wypłacanej wierzytelności będzie osobowa fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie obrotu wierzytelnościami lub ich windykacji, to otrzymywana przez nią należność będzie przychodem z działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj