Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/07
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
infrastruktura
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować roboty budowlane dotyczące budowy drogi gminnej (tj. nawierzchni i kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego) oraz roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym (tj. budowę kanalizacji sanitarnej i wykonanie przyłączy do posesji, budowę sieci wodociągowej, przebudowę linii energetycznej i przebudowę linii teletechnicznych) ?


W dniu 14.03.2007r. wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem o stawkę podatku od towarów i usług na budowę nawierzchni drogi gminnej oraz na roboty towarzyszące budowie drogi, tj. budowę kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego oraz roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym, tj. budowę kanalizacji sanitarnej i wykonanie przyłączy do posesji, budowę sieci wodociągowej, przebudowę linii energetycznej i przebudowę linii teletechnicznych.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że budowa i roboty towarzyszące dotyczą drogi gminnej, która przebiega przez teren zabudowany budownictwem mieszkaniowym.

Zdaniem wnioskodawcy budowa drogi, kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego są opodatkowane stawką podstawową. Natomiast pozostałe roboty budowlane realizowane są w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, stąd ma zastosowanie art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie obniżonej stawki do wysokości 7 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zmianami) w okresie do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przepis art. 146 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a , rozumie się:

- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, rozumie się budynki mieszkalne rodzinnego stałego zamieszkania, klasyfikowane w PKOB:

- 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania (...).

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona rozporządzeniem z dnia 31 grudnia 1999r. (Dz. U. nr 112 poz. 1316 ze zmianami) w objaśnieniach wstępnych definiuje budynki mieszkalne jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystana do celów mieszkalnych. Zatem obiekty budowlane użytkowane lub przeznaczone do wielu celów, klasyfikuje się zgodnie z ich głównym ( przekraczającym 50 % całkowitej powierzchni użytkowej) przeznaczeniem.

Z treści przytoczonych przepisów (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 3 ustawy o podatku VAT) wynika, iż roboty budowlano – montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają do dnia 31.12.2007 r. opodatkowaniu stawką 7 %. Dla zastosowania wyżej wymienionego przepisu niezbędne jest rozpoznanie czy roboty są wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego.

Bezspornym jest, iż budowa sieci kanalizacyjno - sanitarnej, sieci wodociągowej, wykonanie nowych przyłączy sieci energetycznej do budynków oraz przebudowa linii teletechnicznych została wymieniona przez ustawodawcę w powołanym art. 146 ust. 3 pkt 3 ustawy.

W przypadku natomiast budowy drogi gminnej wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, tj. budową kanalizacji deszczowej, budową oświetlenia ulicznego obowiązuje stawka podstawowa w wysokości 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Aktualizacja bazy danych w toku (2.16%).

Dawiejsze