Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDIA/415-4/2007
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIA/415-4/2007
Data
2007.04.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
zwrot
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy zasad opodatkowania zwróconych przez ZUS składek na ubezpieczenie społeczne.
Tożsamy z
130910


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko dotyczące opodatkowania na zasadach ogólnych jako dochód z innych źródeł zwróconych przez ZUS składek na ubezpieczenie społeczne.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 09.03.2007 r. zwrócił się Pan z zapytaniem w kwestii opodatkowania zwróconych przez ZUS składek na ubezpieczenie społeczne, w związku z przywróceniem prawa do ubezpieczenia w KRUS w sytuacji gdy prowadzona działalność gospodarcza opodatkowana jest w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi maszynami rolniczymi i uzyskane przychody opodatkowuje w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W okresie do końca września 2004 r. opłacał Pan składki na ubezpieczenie społeczne do KRUS, następnie kolejno został Pan z tego ubezpieczenia wyłączony i przywrócono Panu prawo do ubezpieczenia w KRUS. W dniu 30.11.2006 r. otrzymał Pan z ZUS zwrot wpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, które wcześniej odliczone były od przychodu.

Pana zdaniem zwrot tych składek nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i winien być opodatkowany - z datą faktycznego zwrotu - na zasadach ogólnych jako dochód z innych źródeł.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930 ze zm.) podatnik uzyskujący przychody z działalności gospodarczej i opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może od przychodów odliczać składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz.887 ze zm.) zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.

Skoro zatem zapłacone do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne zostały uprzednio odliczone od przychodu i pomniejszały podstawę opodatkowania to należy uznać, że w przypadku ich zwrotu należy je wykazać jako przychód do opodatkowania.

Przepisy art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w kwestii opodatkowania przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegających opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym odsyłają do art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Natomiast art. 14 ust. 3 pkt 3a stanowi, iż do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych (niż wymienione w pkt 3) wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. W związku z faktem iż ryczałtowcy nie rozliczają kosztów uzyskania przychodu otrzymany przez nich zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej a tym samym nie jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W tej sytuacji kwota otrzymanego zwrotu składek stanowi przychód z innych źródeł (art. 20 ustawy o podatku dochodowym) i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Przepisy podatkowe nie zakładają aby okoliczność zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne rodziła obowiązek doliczenia ich do przychodu roku podatkowego w którym nastąpiło odliczenie – przychód powstaje w dacie otrzymania zwrotu składek i podlega opodatkowaniu w zeznaniu podatkowym za ten rok.

W świetle wymienionych wyżej przepisów prawa podatkowego oraz opisanego w zapytaniu stanu faktycznego przedstawione przez Pana własne stanowisko w kwestii opodatkowania zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne – które zostały uprzednio odliczone od przychodu ewidencjonowanego - na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł w roku podatkowym w którym nastąpił zwrot organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj