Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-2/07
Data
2007.03.30



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
1) interpretacji przepisu art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dot. definicji „gospodarki zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach mieszkaniowych,2) co należy rozumieć przez pojęcie "przychodów i kosztów tej gospodarki do potrzeb ustalania dochodu podlegającego podatkowi CIT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 8 stycznia 2007 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego celem działalności Spółdzielni Mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.Przedmiotem działalności Spółdzielni wg PKD jest:70.11. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek 70.12. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek70.20. wynajem nieruchomości na własny rachunek70.32. zarządzanie nieruchomościami na zlecenie70.1 obsługa nieruchomości na własny rachunek92. działalność związana z kulturą, rekreacją i sportemPowyższy przedmiot działalności Spółdzielni realizuje w szczególności poprzez:1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,2) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali,3) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,4) budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,5) budowanie lub nabywanie budynków w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,6) zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność Spółdzielni,7) zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność członków Spółdzielni,8) zarządzanie nieruchomościami niestanowiącymi jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielem) tej nieruchomości9) prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.Z rozważań Spółdzielni wynika, że całokształt działalności wg Statutu stanowi gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zaś różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w roku następnym i jest przeznaczana na cele związane z utrzymaniem tych zasobów gospodarki mieszkaniowej.

I. Przepisy prawne dot. pojęć kosztów i przychodów podmiotów gospodarczych.
1. Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz.694 z późno zm.).
Art.3 ust.1 pkt 32 przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki a w szczególności koszty i przychody związane:a) z działalnością socjalną;b) ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także z utrzymaniem i zbyciem nieruchomości;c) z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nie obciążających kosztów; d) z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi; e) z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami z wyjątkiem odpisów obciążających koszty wytworzenia sprzedanych produktów lub sprzedanych towarów, koszty sprzedaży lub koszty finansowe; f) z odszkodowaniami, karami i grzywnami; g) z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych. Art. 3 ust.1 pkt 33 przez straty i zyski nadzwyczajne rozumie się straty i zyski powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i nie związane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.

Art. 42 ust. 1 w jednostkach innych niż banki i zakłady ubezpieczeń na wynik finansowy netto składają się:a) wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;b) wynik operacji finansowych;c) wynik operacji nadzwyczajnych;d) obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka i płatności z nim związanych, na podstawie odrębnych przepisów.
Art. 42 ust. 2 wynik działalności operacyjnej stanowi różnicę między przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz pozostałymi przychodami operacyjnymi a wartością sprzedanych produktów, towarów i materiałów wycenionych w kosztach wytworzenia albo w cenach nabycia, albo zakupu powiększone o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnych zarządu, sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz pozostałych kosztów operacyjnych.
Art. 42 ust. 3 wynik operacji finansowych stanowi różnicę miedzy przychodami finansowymi w szczególności z tytułu dywidend, odsetek, zysków ze zbycia inwestycji, aktualizacji wartości inwestycji, nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, a kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia inwestycji, aktualizacji wartości inwestycji, nadwyżek ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi.
Art. 42 ust. 4 wynik zdarzeń nadzwyczajnych stanowi różnicę między zyskami nadzwyczajnymi a stratami nadzwyczajnymi.Przepisy wyżej wymienione nie określają, które pozostałe przychody i koszty operacyjne i finansowe mogą dotyczyć przychodów i kosztów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub innej działalności Spółdzielni Mieszkaniowej, która w zasadzie nie występuje w Spółdzielniach Mieszkaniowych.Zatem należy uważyć, że w całości dotyczą one gospodarki zasobami mieszkaniowymi, gdyż zgodnie ze statutami Spółdzielni Mieszkaniowych podstawową działalnością jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, w tym na lokalach mieszkalnych i lokalach użytkowych stanowiącymi zasoby mieszkaniowe.

Zasoby mieszkaniowe przynoszą m. in. przychody operacyjne w tym pozostałe operacyjne jak odzyskane koszty sądowe, rozwiązane odpisy aktualizacyjne należności i inne przychody oraz przychody finansowe z tytułu wpływów z odsetek od dłużników za nieterminowe płatności należności za eksploatacje lokali mieszkalnych i użytkowych, z lokat bankowych z tytułu posiadanych wolnych środków pieniężnych na funduszach zasobowych i obrotowych.
II. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity z 2003r. Dz.U. Nr 119, poz.1116 z późn. zm.)
Art.1.
1. Celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej "spółdzielnią", jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
2. Przedmiotem działalności spółdzielni może być:1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,1.1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,2) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,3) budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,4) udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,5) budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu (użytkowych).
3. Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
4. Statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust.2 i 3 prowadzi spółdzielnia.
5. Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością nie stanowiącą jej mienia lub mienia jejczłonków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (właścicielami) tej nieruchomości.
Art.4.
1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.1.1 Osoby nie będące członkami spółdzielni którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są obowiązane uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczenie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni z zastrzeżeniem art.5 pożytki.2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy, o którym mowa w art.6 ust.3.3. Członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w kosztach budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych i w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami statutu. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w ust. 1 albo 2.4. Właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art.5. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.5. Członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali nie będący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Art.5.
1. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.2. Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków oraz na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.Określone w art. 4 i 5 ustawy przychody obejmują przychody z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi tj. z lokali mieszkalnych i użytkowych.
Art.6.1. Różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w roku następnym.2. Wartość środków trwałych finansowanych bezpośrednio z funduszu lub wkładów mieszkaniowych i budowlanych nie zwiększa funduszu zasobowego; umorzenie wartości tych środków trwałych obciąża odpowiednio fundusz zasobowy lub wkłady mieszkaniowe i budowlane.3. Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni oraz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.W świetle postanowień art.42 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości pełny wynik podmiotu gospodarczego obejmuje wyniki operacyjne, w tym pozostałe operacyjne, finansowe i nadzwyczajne.W ewidencji księgowej Spółdzielni Mieszkaniowej wyniki te obejmują całokształt działalności spółdzielni (działalność bezwynikowa) i odnoszone są na rozliczenia międzyokresowe kosztów lub przychodów w roku następnym.Z treści powołanych wyżej przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych osiągnięte wszystkie przychody są uzyskiwane z tytułu użytkowania środków trwałych stanowiących zasoby mieszkaniowe.

III. Pojęcie zasobów gospodarki mieszkaniowej
1. Pojęcie "zasobów gospodarki mieszkaniowej" użyte:a) w ustawie z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych art.6 ust. 1,2,3 wyżej wymienionych;b) w ustawie z dnia 15 lutego l 992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654)- art.16c amortyzacji nie podlegają:1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów;2) budynki, lokale budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez SM,
- nie jest zdefiniowane w tych ustawach.
2. W świetle przepisów art.6 ust.2 środkami trwałymi podlegającymi umorzeniu stanowiącymi zasoby mieszkaniowe są te środki trwałe, które zostały sfinansowane z funduszu zasobowego (nie udziałowego) lub z wkładów mieszkaniowych i budowlanych.Fundusz zasobowy finansujący środki trwałe zarówno budynki mieszkalne jak i użytkowe oraz infrastrukturę techniczną pochodzi przede wszystkim z umorzonych kredytów bankowych w latach poprzednich i obecnych oraz z przeznaczenia funduszu zasobowego obrotowego na fundusz zasobowy w środkach trwałych.Środki trwałe stanowiące zasoby gospodarki mieszkaniowej sfinansowane funduszem zasobowym, wkładami mieszkaniowymi i budowlanymi obejmują zatem m. in.:- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym;- kotłownie;- garaże zabudowane i wolnostojące;-budynki handlowo-usługowe zabudowane i wolnostojące wg umów najmu i na prawach własnościowych;- budynki warsztatów osiedlowych;- budynki administracyjne;- budynki działalności społeczno-wychowawczej;- urządzenia i uzbrojenia terenów, budowle i inne obsługujące w/w obiekty;- prawa wieczystego użytkowania terenów i grunty nabyte nieodpłatnie lub odpłatnie od urzędów miast i gmin i innych organów samorządowych;- tereny zielone, mała architektura i inne.Powyższe ma uzasadnienie w Uchwale nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 roku w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P. Nr 25, poz. 151).
3. Występują orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazujące, że pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe wraz z infrastrukturą techniczną (wyrok NSA z dnia 8 listopada 1995r. sygn. akt S.A./KR622/95, wyrok NSA z dnia 16 października 1995r. sygn. akt S.A./Wr 152/95).
4. Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie PDP/E/4218-1-4/06 z dnia 27 czerwca 2006r. o zaliczeniu środków trwałych do zasobów mieszkaniowych.

Pytanie Spółdzielni dotyczy: 1) interpretacji przepisu art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dot. definicji „gospodarki zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach mieszkaniowych,2) co należy rozumieć przez pojęcie "przychodów i kosztów tej gospodarki do potrzeb ustalania dochodu podlegającego podatkowi CIT.

Zdaniem Spółdzielni – Ad.1 – „całokształt działalności naszej Spółdzielni Mieszkaniowej wg. Statutu jest działalnością zasobami mieszkaniowymi”,Ad.2 – „różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w roku następnym i jest przeznaczona na cele związane z utrzymaniem tych zasobów gospodarki mieszkaniowej”.

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.Powyższe oznacza, iż zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Wyłączone z dochodów wolnych od podatku zostały jednak dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy takie dochody zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Definiując pojęcie lokalu mieszkalnego ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powołuje się na art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), gdzie samodzielnym lokalem mieszkaniowym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, w szczególności takimi jak: piwnica, strych, komórka, garaż, służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Powoływana wyżej ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie zawiera definicji zasobu mieszkaniowego spółdzielni. Niemniej jednak analizując powszechnie dostępne publikacje oraz inne ustawy z zakresu prawa mieszkaniowego można zaobserwować pewną prawidłowość, jeżeli chodzi o operowanie przez autorów i ustawodawców pojęciem „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”.

Przez "zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć:1) budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:- dźwigi osobowe i towarowe,- aparaty do wymiany ciepła,- kotłownie i hydrofornie wbudowane,- klatki schodowe,- strychy, piwnice, komórki,- garaże,2) pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,3) urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: - zbiorniki-doły gnilne, szamba,- rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,- budowle inżynieryjne (studnie itp.),- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np.: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez Spółdzielnię składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od członków spółdzielni oraz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni. Należności te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich, jak również koszty ich zarządu i administracji. Biorąc pod uwagę charakter tych opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, należy przyjąć, iż w ramach zasobów mieszkaniowych mieszczą się nie tylko lokale mieszkalne, ale także pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, jak również ułatwiające mieszkańcom dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt l oraz art.15 ust. l, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art.17 ust. l pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w skład zasobów mieszkaniowych nie wchodzą zaś lokale użytkowe własnościowe i w najmie. Działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, ale zaliczyć ją należy do innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, wobec czego uzyskany z niej dochód będzie podlegał opodatkowaniu niezależnie od jego przeznaczenia. Opodatkowaniu podlegać będą również dochody z reklam na budynkach i miejsc na dachach pod anteny satelitarne, telefonię komórkową itp.Analiza wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, a przede wszystkim decyzji i postanowień organów skarbowych w analogicznych stanach faktycznych wskazuje na brak jednolitej linii orzeczniczej. Ponadto nie stanowią one wiążącej wykładni prawa, a wyrażony w nich pogląd prawny wiąże w indywidualnej sprawie, w której zapadł konkretny wyrok, decyzja bądź postanowienie. Należy nadmienić, iż uchwała Nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P. Nr 25 poz. 151) została uchylona z dniem 01 stycznia 1984 r. W sytuacji tej bezzasadne jest powoływanie się przez Spółdzielnię na przepisy, które dawno utraciły swoją moc prawną.

Mając na względzie stan faktyczny oraz wykładnię leksykalną gospodarki zasobami mieszkaniowymi, postanawiam jak w sentencji.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowejw Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze