Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBII423/11/2006
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII423/11/2006
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy otrzymna dotacja na podstawie umowy zawartej pomiędzy Spółką a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 t.j. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2006 r. (data wpływu 10.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 05.04.2006 r., w trybie art. 14a ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z wnioskiem o pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Radio X zawarło umowę z dnia 1 marca 2006 r. z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w Warszawie jako Zleceniodawcą dotyczącą realizacji zadania publicznego o charakterze informacyjno-edukacyjnym w zakresie wdrażania funduszy strukturalnych pt. „...” polegającego na emisji programu radiowego. Celem tego zadania jest dostarczenie słuchaczom informacji na temat wykorzystania funduszy strukturalnych w Polsce. Stworzone na potrzeby projektu audycje będą miały charakter całodziennej akcji programowej. Będą składały się z relacji reporterskich w serwisach informacyjnych oraz materiału dziennikarskiego. Na potrzeby projektu - oprócz audycji - zostanie stworzona strona internetowa, która będzie pełniła rolę informacyjno-promocyjną o funduszach strukturalnych. Zgodnie z zawartą umową na realizację zadania Spółka otrzymała dotację. Źródłem finansowania zadania są w 75% środki projektu nr .... realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, przyznane dotacją Ministra Gospodarki i Pracy nr .../... o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2004-2006 w ramach priorytetu 3 w ramach działania 3.1 z dnia 24 grudnia 2004 roku oraz w 25% środki krajowe. Wkład własny Spółki wynosi 20% kwoty dotacji. Z otrzymanej dotacji pokrywane będą koszty obsługi dziennikarskiej (wynagrodzenia wraz z narzutami), koszty podróży służbowej, koszty rozmów telefonicznych, koszty administracji, itp. Spółka jest bezpośrednim wykonawcą zadań określonych w wyżej wymienionej umowie. W związku z powyższym Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy otrzymana dotacja na podstawie umowy zawartej pomiędzy „...” a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust.1 pkt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 23 i równocześnie poniesione przez Spółkę koszty sfinansowane środkami pochodzącymi z tej dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Natomiast koszty nie pokryte środkami otrzymanymi jako dotacji a poniesione przez Spółkę są kosztami uzyskania przychodu w roku ich poniesienia.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska, tut. organ stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywanie za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Aby korzystać z przedmiotowego zwolnienia środki muszą pochodzić z wyżej wymienionych źródeł, a podatnikiem korzystającym ze zwolnienia jest beneficjent, któremu pomoc ta ma służyć. Podstawowym warunkiem jaki musi zostać spełniony jest zatem źródło pochodzenia dotacji, musi to być dotacja otrzymana od rządów państw obcych. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz z treści umowy załączonej do wniosku wynika natomiast w sposób jednoznaczny, że Spółka otrzymała środki z budżetu państwa za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a zatem nie został spełniony podstawowy warunek na podstawie, którego Spółka mogłaby zastosować zwolnienie przedmiotowe na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto Spółka nie jest beneficjentem środków, któremu pomoc ta ma służyć, lecz wykonawcą projektu, którego wykonanie zostało zlecone przez beneficjenta środków. Beneficjentem w tym przypadku jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj