Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-9/07
Data
2007.03.16



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
dywidendy
podatek dochodowy od osób prawnych
rok kalendarzowy
rok podatkowy
składanie deklaracji
zeznanie podatkowe
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma składać deklarację (CIT-6), czy też deklaracje (CIT-6R)?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wnioskach skierowanych do:
1. Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego,
2. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu,
3. Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie,
4. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach,
5. Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie,
6.Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 12.02.2006r.) spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i przedstawiła w przedmiotowym piśmie następujący stan faktyczny:
Rok podatkowy spółki nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym i trwa od 01.07.2006 do 30.06.2007. W związku z tym działając na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16.11.2006r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2006r., nr 217 poz. 1589) Spółka stosuje do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 18.12.2006r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2006 nr 243 poz. 1761), podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 01.01.2007r. a zakończy po tym dniu, do osiągniętych dochodów w tym roku podatkowym stosują wzory formularzy obowiązujące przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia.

Pytanie podatnika : Czy Spółka ma składać deklarację (CIT-6), czy też deklaracje (CIT-6R)?

Stanowisko podatnika: Spółka na podstawie powołanych powyżej przepisów składa miesięczną deklarację o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend, oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6), ponieważ rok podatkowy Spółki nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym i rozpoczął się przed dniem 01.01.2007r.
Jednocześnie Spółka działając zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami nie składa deklaracji rocznej o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6R), ponieważ deklarację tę składają podatnicy, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Ustawa z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2006r nr 217 poz.1589) w art. 1 pkt 22 wprowadza zmiany w zakresie podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z wprowadzonymi od 01.01.2007r zmianami - płatnicy tego podatku nie mają obowiązku składania w trakcie roku podatkowego deklaracji dotyczących pobieranego w sposób zryczałtowany podatku.

Art. 1 pkt 27 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza obowiązek składania do urzędu skarbowego rocznych deklaracji o wysokości pobranego w trakcie roku podatku ( CIT-6R).

Deklaracje te winny być składane do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym.

Stosownie do zapisu art. 2 powołanej powyżej ustawy podatnicy, których rok rozpoczął się przed dniem 01.01.2007 i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.

Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 18.12.2006r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2006r. nr 243 poz. 1761) podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 01.01.2007r., a zakończy się po tym dniu, do osiągniętych przez siebie dochodów (poniesionej straty) w tym roku podatkowym stosują wzory formularzy obowiązujące przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że deklaracje roczne CIT-6R będą składane przez płatników, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Natomiast płatnicy, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2007r. są zobowiązani do składania deklaracji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tyt. udziału w zyskach osób prawnych CIT-6 tj. na dotychczasowych zasadach.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze