Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
443000-PC-4780-117/06
Data
2007.02.08



Autor
Urząd Celny III "Port Lotniczy" w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
import (przywóz)
podatek od towarów i usług
samolot
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy do importu towarów z przeznaczeniem do konsumpcji na pokładach samolotów w rejsach międzynarodowych do krajów Unii Europejskiej można zastosować 0% stawki VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku znak AMZ3/1023/WO/06 z dnia 27.11.2006r. (wpływ do Urzędu 27.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj.: czy do importu towarów z przeznaczeniem do konsumpcji na pokładach samolotów w rejsach międzynarodowych do krajów Unii Europejskiej prawidłowo zastosował 0% stawki VAT? Naczelnik Urzędu Celnego III „Port Lotniczy” w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz prawny

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach świadczonych usług transportu międzynarodowego przewozu osób środkami transportu lotniczego nabywają towary w postaci alkoholi (wino) w krajach trzecich przeznaczone do konsumpcji przez pasażerów w rejsach międzynarodowych do krajów Unii Europejskiej.

Wyżej wymienione artykuły są sprowadzane w procedurze tranzytu, a następnie obejmowane procedurą składu celnego. Ze składu celnego są przekazywane na pokłady własnych tj. , samolotów w celu wskazanym wyżej, przy czym przy dokonywaniu zgłoszenia celnego w procedurze dopuszczenia do obrotu stosowała 0% stawkę VAT na podstawie art. 83 ust.1 pkt 18 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) jako właściwą zdaniem Strony dla towarów zaliczanych do towarów służących zaopatrzeniu samolotów.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych do wykonywania transportu międzynarodowego.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 i 3 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz import towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 w/cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej ma czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych ta umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W myśl art. 2 pkt 7 w/w ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o imporcietowarów – rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Z przytoczonych wyżej definicji określonych w art. 2 i 7 jednocześnie wynika, że dostawa towarów i import towarów to dwie różne, odrębne czynności w świetle ustawy o VAT. Natomiast z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje importu towarów i z tego tytułu jest obowiązana do obliczenia kwoty podatku.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 i 2 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w art17 ust. 1 pkt 1 i 2, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.

W związku z powyższym art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania ponieważ dotyczy on wyłącznie dostawy towarów dokonanych na terytorium kraju. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że w przypadku objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu alkoholu (wino) z krajów trzecich zastosowanie winna mieć właściwa dla importu takich towarów stawka podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze