Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-23/07
Data
2007.06.21



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akredytywa
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o zajęcie stanowiska w następujących kwestiach:1. Czy prowizje i należności Banku z tytułu otwarcia akredytywy podlegają zaliczeniu do wartości początkowej linii rektyfikacyjnej na podstawie art. 16g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych l (dalej: ustawa) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.?2. Czy odsetki otrzymane przez Spółkę z tytułu korzystania przez Bank z kwoty przejętej na własność na podstawie umowy, stanowią przychód Spółki w dniu wypłaty wynagrodzenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt l w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.?


P O S T A N O W I E NI E


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 6.04.2007r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( pismo Spółki z dnia 03.04.2007r.) według stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2006r.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:Spółka zawarła z zagranicznym kontrahentem umowę zakupu zespołu rektyfikacji alkoholu (dalej: linia rektyfikacyjna). Linia rektyfikacyjna traktowana jest jako środek trwały Spółki, podlegający amortyzacji podatkowej. Jako zabezpieczenie płatności z tytułu zakupu linii rektyfikacyjnej, Spółka złożyła w dniu 23 sierpnia 2005r w Banku zlecenie otwarcia akredytywy na rzecz dostawcy linii rektyfikacyjnej. Wartość otwartej akredytywy wyniosła 1.352.000 Euro, co stanowiło 65% ceny zakupu linii rektyfikacyjnej.Spółka poniosła koszty związane z otwarciem akredytywy w wysokości 25.070,65 zł.
Koszty te jako związane z zakupem linii rektyfikacyjnej zostały zaliczone do jej wartości początkowej, stanowiącej podstawę dla odpisów amortyzacyjnych.
W celu zabezpieczenia wierzytelności Banku (łącznie z prowizjami i innymi należnościami) z tytułu otwartej akredytywy, Spółka zawarła w dniu 22 września 2005 r. umowę przeniesienia określonej kwoty na własność Banku (dalej: umowa). Zawarcie przez Spółkę umowy było warunkiem koniecznym do przyjęcia przez Bank zlecenia otwarcia akredytywy. Na podstawie umowy, Spółka przeniosła na własność Banku kwotę 1.352.000 Euro.
Zgodnie z tą umową, w przypadku niespłacenia przez Spółkę całości lub części zobowiązań z tytułu akredytywy, Bank zaliczy kwotę przejętą na własność na poczet spłaty zobowiązań Spółki.
Strony zastrzegły w umowie, że za okres, w którym Bank będzie korzystał z przeniesionej kwoty, tj. od momentu jej przeniesienia do momentu wygaśnięcia akredytywy, Spółce będzie przysługiwało wynagrodzenie w postaci odsetek. Wynagrodzenie to zostało naliczone i wypłacone po wygaśnięciu akredytywy w 2006 r. Otrzymane od Banku odsetki zostały uznane przez Spółkę za samodzielny przychód podlegający opodatkowaniu w dniu otrzymania zapłaty.


Jednocześnie, Spółka naliczała różnice kursowe od kwoty przeniesionej na Bank tytułem zabezpieczenia akredytywy. Naliczone i zrealizowane w 2006 r. różnice kursowe od kwoty przeniesionej na własność Banku, zostały rozliczone dla celów podatkowych na zasadach ogólnych jako pozycje związane z działalnością finansową Spółki.Podatnik prosi o zajęcie stanowiska w następujących kwestiach:
1. Czy prowizje i należności Banku z tytułu otwarcia akredytywy podlegają zaliczeniu do wartości początkowej linii rektyfikacyjnej na podstawie art. 16g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.?
2. Czy odsetki otrzymane przez Spółkę z tytułu korzystania przez Bank z kwoty przejętej na własność na podstawie umowy, stanowią przychód Spółki w dniu wypłaty wynagrodzenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.?

Zdaniem podatnika:Ad 1 Bank wykonując zlecenie otwarcia akredytywy stał się gwarantem wypłacalności Spółki. W ten sposób Bank, poprzez potwierdzenie wypłacalności Spółki, umożliwił jej podpisanie umowy z zagranicznym kontrahentem i nabycie linii rektyfikacyjnej.
Przepisy art. 16g ust. 1 i 3 ustawy nakazują ustalać wartość początkową nabytego środka trwałego jako cenę nabycia należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania tego środka do używania. W szczególności, zaliczeniu do wartości początkowej podlegają koszty związane z transportem, ubezpieczeniem w drodze, montażem, a także związane z zakupem różne opłaty, odsetki i prowizje.
Zdaniem Spółki, wydatki towarzyszące zleceniu otwarcia akredytywy również były związane z nabyciem przez Spółkę linii rektyfikacyjnej, i jako takie powinny zwiększać wartość początkową środka trwałego. Wydatki związane z otwarciem akredytywy służyły bowiem zabezpieczeniu wierzytelności kontrahenta Spółki, bez poniesienia których nie byłoby możliwe zawarcie i zrealizowanie przez Spółkę umowy zakupu linii rektyfikacyjnej.
W konsekwencji, wydatki te stanowią element kalkulacyjny wartości początkowej środka trwałego i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Spółki poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ad 2 W ocenie Spółki, kwota odsetek otrzymanych od Banku z tytułu korzystania z kwoty przejętej na własność na podstawnie umowy, stanowiła dodatkowe wynagrodzenie Spółki.
Ich wypłata była jednak samodzielnym świadczeniem Banku niezależnym od transakcji zakupu środka trwałego. Dlatego też, Spółka opodatkowała odsetki zgodnie z zasadami określonymi w art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy w dniu ich otrzymania.
Należy zaznaczyć, iż zgodnie z dyspozycją przepisów art. 16g ust. 1 i 3 ustawy, wartość początkową zwiększa się, co do zasady, o koszty związane z zakupem środka trwałego. Żaden z przepisów ustawy nie reguluje jednak kwestii korygowania wartości początkowej o uzyskane przychody, choćby pośrednio związane z zakupem środka trwałego. Konsekwentnie, wypłacane przez Bank należności, jako niezwiązane z transakcją nabycia środka trwałego, nie powinny zostać uwzględnione w jego wartości początkowej.
Wobec powyższego, Spółka uważa, że prawidłowo opodatkowała odsetki otrzymane od Banku na podstawie umowy, w dniu otrzymania, jako samodzielny przychód finansowy.

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:Ad 1 Stosownie do postanowień art.16g ust.1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) wartość początkową środka trwałego stanowi cena jego nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacjii uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.Akredytywa jest jedną z form rozliczeń bezgotówkowych między firmami stosowaną przy rozliczeniach transakcji handlowych w obrocie zarówno zagranicznym jak i krajowym. Sposób otwierania i realizowania akredytywy zawarty jest w umowie z bankiem. Akredytywa jest upoważnieniem wystawionym przez odbiorcę towaru ( w tym przypadku odbiorcę linii rektyfikacyjnej) do zablokowania odpowiedniej kwoty środków pieniężnych na określony czas, na rzecz wskazanego dostawcy towaru. Akredytywę otwiera bank na polecenie zleceniodawcy.Z uwagi na fakt, że Spółka nabyła linię rektyfikacyjną, stanowiącą środek trwały, a pobrana przez bank prowizja z tytułu otwarcia akredytywy pobrana została przed przekazaniem środka trwałego do używania, to koszty prowizji będą stanowiły wartość zwiększającą wartość początkową środka trwałego.


Ad 2 Stosownie do postanowień art.12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Mając powyższe na uwadze otrzymanie przez Spółkę wynagrodzenia w postaci odsetek z tytułu realizacji przez bank umowy przeniesienia, będącej warunkiem koniecznym zlecenia otwarcia akredytywy stanowić będzie przychód finansowy Spółki w dacie otrzymania przysługujących odsetek.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 31.12.2006r.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowei organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze