Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/38/07
Data
2007.06.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
odliczanie podatku naliczonego
środek trwały
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Zapytanie w sprawie możliwości pomniejszenia podatku należnego z działalności całej uczelni o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, środków trwałych przez wyodrębnione jednostki organizacyjne ( Rolnicze Gospodarstwa Doświadczalne ).


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku Akademii ... z dnia 14.02.2007r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.03.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 05.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w sprawie możliwości pomniejszenia podatku należnego z działalności całej uczelni o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, środków trwałych przez wyodrębnione jednostki organizacyjne ( Rolnicze Gospodarstwa Doświadczalne ) informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.03.2007r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i nie jest przedmiotem decyzji organu podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Akademia ... w L. jako uczelnia publiczna w ramach podstawowej działalności operacyjnej prowadzi działalność dydaktyczną, badawczą i gospodarczą wyodrębnioną. Działalność gospodarcza wyodrębniona prowadzona jest przez wydzielone organizacyjnie jednostki uczelni, których koszty pokrywane są z uzyskanych przez nie przychodów. Takimi jednostkami są Rolnicze Zakłady Doświadczalne.

Rolnicze Zakłady Doświadczalne w ramach swojej działalności mają możliwość wyodrębnienia kwot co do czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze swojej działalności sporządzają oddzielnie rejestry sprzedaży i rejestry zakupu towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W działalności całej uczelni nie jest możliwe wyodrębnienie zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Wskaźnik proporcji wynosi 3,68 %, a proporcja ustalona z wyłączeniem gospodarstw wynosi 2,12 %. Uczelnia pomniejsza kwotę podatku należnego o podatek naliczony tylko z działalności Gospodarstw Doświadczalnych.

Ponadto, zakupiony środek trwały ( ciągnik rolniczy ) przez Gospodarstwo Doświadczalne służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym związanym ze sprzedażą opodatkowaną. Przedmiotem działania jest prowadzenie produkcji roślinnej i zwierzęcej, przetwórstwa rolno-spożywcze, skup, magazynowania produktów rolniczych i środków do produkcji rolniczej, prowadzenie ekologicznej produkcji rolniczej, prowadzenie działalności handlowej w kraju i zagranicą.

Sprzedaż w większości opodatkowana jest stawką 3%.

W związku z powyższym wnioskodawca pyta, czy prawidłowe jest pomniejszenie podatku należnego z działalności całej uczelni o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, środków trwałych przez wyodrębnione jednostki organizacyjne ( Rolnicze Gospodarstwa Doświadczalne ).

Zdaniem wnioskodawcy słuszne jest pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupionych środków trwałych, które służą wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej zgodnie z art. 86 ust ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko podatnika Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przepisu tego wynika, że prawo do odliczenia podatku przysługuje tylko wówczas gdy zakup towarów i usług związany jest z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a) cytowanej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania, przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Akademia ... zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Poniesione wydatki na zakup środków trwałych ( ciągnika rolniczego ) związane są z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy środków trwałych, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze