Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NM436/01/07
Data
2007.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kępnie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
przekazanie
środki pieniężne


Pytanie podatnika
Czy dyspozycja wypłaty z konta ROR ( dokonana za życia) na wypadek śmierci środków pieniężnych wskazanym osobom jest darowizną i podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z1?


Stan faktyczny: Pytająca pragnie przekazać środki finansowe zgromadzone na swoim osobistym koncie (uzyskane w 2006r. ze sprzedaży segmentu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej nabytego w drodze spadkowej po zmarłej siostrze) i stanowiące jej odrębny majątek na rzecz męża i córki, osób które w przypadku śmierci wnioskodawczyni byliby ustawowymi spadkobiercami. W celu uniknięcia postępowania sądowego po swojej śmierci wnioskodawczyni pragnie już teraz przekazać posiadane środki pieniężne na odrębne konta męża i córki.

Stanowisko Podatnika w sprawie: Wnioskodawczyni uważa, że nie należy od takiej transakcji składać deklaracji SD-Z1 ani zawiadamiać o tym fakcie w jakikolwiek inny sposób Urzędu Skarbowego. Zdaniem Pytającej transakcja jakiej zamierza dokonać nie jest bowiem darowizną , ma jedynie na celu uniknięcie postępowania sądowego po jej śmierci.

Ocena prawna stanu faktycznego: Na wstępie należy wyjaśnić znaczenie słów „darowizna" i „spadek". Zgodnie z Art.888 § 1 K.c. „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku". Natomiast zgodnie z art. 922 i art. 925 K.c „Spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy”.

Ponieważ wnioskodawczyni zamierza posiadane środki pieniężne przekazać najbliższym dlatego przedstawioną przez Podatniczkę czynność, której zamierza dokonać zakwalifikować można wyłącznie jako darowiznę.

Zgodnie z art.4a ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 222, poz.1629) od 01.01.2007r. zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych uzyskane po 01.01.2007r. przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę .Zwolnienie to uwarunkowane jest jednak obowiązkiem zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku darowizny nie posiadającej formy notarialnej powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust.1 pkt 4 ww ustawy).Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy darowizn nie przekraczających w okresie pięcioletnim kwoty wynoszącej dla I grupy podatkowej 9.637,-zł (zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).W przypadku darowizny pieniężnej, której wysokość przekracza kwotę wolną 9.637,-zł warunkiem zwolnienia jej z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jest przekazanie jej na rachunek bankowy obdarowanego, na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Od dnia 01.01.2007r. obowiązek zgłoszenia darowizny ciąży wyłącznie na nabywcy - obdarowany zobowiązany jest w takim wypadku złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zawiadomienie na formularzu SD-Z1 oraz udokumentować fakt otrzymania pieniedzy na rachunek bankowy obdarowanego lub przekazem.

Niedopełnienie powinności zawiadomienia urzędu skarbowego w ustawowym terminie o otrzymanej darowiźnie skutkuje naliczoniem podatku.Obciąży on nadwyżkę ponad kwotę wolną od podatku wynoszącą dla I grupy podatkowej 9.637,-zł , i obliczony będzie według progresywnej skali podatkowej przewidzianej dla tej grupy (art. Art. 15 ust. 1 ustawy).

Przekazanie więc przez wnioskodawczynię pieniędzy na rzecz męża i córki stanowić będzie darowiznę i nabywcy powinni o tej darowiźnie zawiadomić na formularzu SD-Z1 naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie 1 m-ca od daty jej otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze