Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
152070;150053
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
likwidacja
opodatkowanie dochodów
spółdzielnie
sprzedaż majątku
udziałowiec
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany przez Pana ze sprzedaży majątku zlikwidowanej Spółdzielni Pracy S., której był Pan udziałowcem, winien być wykazany w zeznaniu podatkowym i opodatkowany na zasadach ogólnych łącznie z pozostałymi dochodami ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 17ust. 1 pkt 4 lit c, art. 24 ust. 5 pkt 3, art. 30a ust. 1 pkt 4, ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, z 2000r., poz. 176, z późn.zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 23.05.2006r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola

p o s t a n o w i ł

nie podzielić Pana stanowiska w sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedaży majątku zlikwidowanej Spółdzielni Pracy, uzyskanej przez Pana jako udziałowca proporcjonalnie do wniesionego wkładu własnego i przepracowanych lat.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.05.2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:

czy dochód uzyskany przez Pana ze sprzedaży majątku zlikwidowanej Spółdzielni Pracy, której był Pan udziałowcem, winien być wykazany w zeznaniu podatkowym i opodatkowany na zasadach ogólnych łącznie z pozostałymi dochodami.

Stan faktyczny: W czerwcu 2005r. dokonano sprzedaży majątku Spółdzielni Pracy z siedzibą w Warszawie, a uzyskane pieniądze zostały podzielone pomiędzy dawnych spółdzielców proporcjonalnie do wkładów własnych i przepracowanych tam lat. Z tego tytułu uzyskał Pan kwotę około 13.000 zł. Nie uzyskał Pan jednak żadnej informacji o tym dochodzie od płatnika, co uniemożliwiło Panu rzetelne rozliczenie podatkowe za 2005r.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Podatnik uważa, że dochód uzyskany w 2005r przez osobę fizyczną ze sprzedaży majątku zlikwidowanej Spółdzielni Pracy winien być wykazany w zeznaniu podatkowym i opodatkowany na zasadach ogólnych wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym. W takim przypadku, w związku z wypłatą środków pieniężnych, do obowiązku płatnika nałeży sporządzenie informacji o wypłaconym dochodzie i doręczenie jej podatnikowi.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Jednym ze żródeł przychodów, o których mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, z 2000r., poz. 176, z późn.zm.) są przychody z kapitałów pieniężnych, do których, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c w/w ustawy, zalicza się dywidendy i inne przychody z z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały / akcje / w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki / spółdzielni /. Dochodem / przychodem / z tego tytułu, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 w/w ustawy, jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobierany jest przez płatnika 19% zryczałtowany podatek dochodowy / art. 30a ust. 1 pkt 4 w/w ustawy /, a dochodu / przychodu / z tego tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy / art. 30a ust. 7 w/w ustawy /.
W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego, w przypadku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego przez płatnika i jego zapłaty do włąściwego organu podatkowego, nie ciążą na Pana osobie żadne zobowiązania podatkowe, związane z uzyskaniem przedmiotowego dochodu.Po stronie płatnika nie ma natomiast obowiązku sporządzenia żadnej informacji podatkowej. Dowodem uzyskania przychodu z powyższego źródła będzie w tym przypadku przelew środków pieniężnych na konto, przekaz pieniężny lub dowód wypłaty gotówki w kasie – w zależności od sposobu wypłaty należności.

W świetle powyższego uzasadnienia organ podatkowy nie podzielił Pana stanowiska w sprawie i postanowił jak w sentencji.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze