Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
PO-II/423/25/BŚ/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-II/423/25/BŚ/07
Data
2007.06.11



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
kurs waluty
podatek dochodowy od osób prawnych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
1) Jaki kurs powinien zastosować Podatnik, przy przeliczeniu potrąconego przez białoruską spółkę podatku na złoty polski, aby odliczyć zapłacony w obcym państwie podatek od podatku dochodowego obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych przez Podatnika ?
2) Jaki kurs powinien zastosować Podatnik przy obliczeniu przychodu uzyskanego na Białorusi z tytułu odsetek od pożyczki?


Wnioskiem z 13.04.2007 r., Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie dystrybucji i logistyki artykułów spożywczych i chemii gospodarczej. Ponadto Spółka jest właścicielem 99 % udziałów w kapitale zakładowym spółki kapitałowej, której siedziba znajduje się na terytorium Białorusi. Do dnia 31.12.2006 r. obie Spółki zawierały między sobą umowy pożyczki, na podstawie których (pożyczkodawca i wspólnik ) udzielał (pożyczkobiorcy) oprocentowanych pożyczek.W 2007 roku (pożyczkobiorca) dokonał zapłaty na rzecz Spółki kwoty odsetek należnych od w/w umów pożyczki, potrącając przy tym z kwoty odsetek, podatek dochodowy w wysokości 10 % należnych odsetek, zgodnie z art. 11 Umowy zawartej pomiędzy Rządem RP, a Rządem Republiki Białorusi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18.11.1992 r. (Dz. U. z 1993 r. nr 120, poz. 534).

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:
1) Jaki kurs powinien zastosować Podatnik, przy przeliczeniu potrąconego przez białoruską spółkę podatku na złoty polski, aby odliczyć zapłacony w obcym państwie podatek od podatku dochodowego obliczonego od łącznej sumy dochodów uzyskanych przez Podatnika ?
2) Jaki kurs powinien zastosować Podatnik przy obliczeniu przychodu uzyskanego na Białorusi z tytułu odsetek od pożyczki?

Zdaniem Spółki, zarówno podatek zapłacony w obcym państwie, jak i przychód uzyskany w obcym państwie, Spółka może przeliczyć na złote polskie wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu odsetek na rachunek.

Uzasadniając swoje stanowisko Spółka powołała się na art. 20 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie którego podatnik określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2 art. 20 ustawy, oraz zwolnienia, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Według Spółki, może ona w związku z powyższym, przyjąć zarówno na potrzeby przeliczenia podatku zapłaconego na Białorusi, jak i przychodu osiągniętego z tytułu odsetek od pożyczek, kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień osiągnięcia dochodu (przychodu). Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy dzień uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu odsetek od pożyczek udzielonych, to dzień wpływu na rachunek bankowy Spółki kwoty należnych odsetek.

Spółka stoi więc na stanowisku, że na potrzeby przeliczenia podatku zapłaconego na Białorusi, jak i przychodu osiągniętego z tytułu odsetek od pożyczek udzielanych, ma prawo przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu na Jej rachunek bankowy kwoty należnych odsetek z tytułu pożyczek.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Za datę powstania przychodu uznaje się, zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy, dzień otrzymania zapłaty (odsetek), co znajduje potwierdzenie w art. 12 ust. 4 pkt 2, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Na mocy art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy osiągający również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, w sytuacji gdy nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów mają prawo odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Określając wielkość odliczenia kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Reasumując, przychody oraz kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub dzień zapłaty tego podatku.

Jeżeli zapłata podatku następuje w formie pomniejszenia należności z tytułu odsetek, to należy uznać, iż nastąpiła w dniu ich otrzymania, a tym samym zarówno wyceny przychodu jak i zapłaconego podatku należy dokonać wg jednakowego kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu i zapłaty podatku.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja została udzielona w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj