Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415-11/2007
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415-11/2007
Data
2007.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
pełnomocnictwo
przychody ze stosunku pracy
świadczenie nieodpłatne
wykonywanie pracy


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracownika. Z uwagi na zły stan zdrowia zamierza udzielić synowi pełnomocnictwa do prowadzenia bieżących spraw firmy.
Czy pełnienie pełnomocnictwa przez syna - pomoc w prowadzeniu firmy jest przychodem z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a, art. 14 b, art. 14 c, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 23.03.2007 r. wniosku.

W dniu 23.03.2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, mianowicie przepisu art. 14 ust. 2 pkt 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i zatrudnia jednego pracownika. W związku z problemami zdrowotnymi zamierza Pan udzielić synowi pełnomocnictwa do prowadzenia bieżących spraw firmy. Do zadań syna będzie należało również wystawienie i odbiór faktur.
Czy wyżej opisana praca przez pełnoletniego syna jest przychodem z prowadzonej na zasadach ogólnych działalności gospodarczej ?

Od dnia 01.01.2007 r. ustawodawca zmienił koncepcję, co do uregulowania kwestii świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez podatników od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej, w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 125 cyt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20 wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych. Konsekwencją powyższego uregulowania jest to, że przychodów zwolnionych od podatku dochodowego nie wykazuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, nie są one też uwzględniane w podstawie opodatkowania.

Reasumując, w opisanej sytuacji powstanie przychód z tytułu bezpłatnego świadczenia pracy, który na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wolny od podatku dochodowego. Tym samym przychodu tego nie należy wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj