Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/083/06
Data
2006.10.17



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
deklaracja podatkowa
eksport towarów
opodatkowanie zaliczek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w momencie wywozu towaru powinien ponownie skorygować deklarację za grudzień 2005 r., czy też ująć całość wartości sprzedaży w miesiącu wywozu towaru?
Czy podatnik właściwie zinterpretował przepisy ustawy odnośnie opodatkowania zaliczki na sprzedaż eksportową i ujęcia jej w deklaracji VAT-7?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak .... z dnia 11.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.07.2006 r.) uzupełnionego pismem znak .... z dnia 11.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie opodatkowania zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży eksportowej i ujęcia jej w deklaracji VAT-7 - informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.07.2006 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

otrzymała 20% zaliczkę na sprzedaż eksportową do Turcji, która miała nastąpić 28.02.2006 r. Na tę zaliczkę Spółka wystawiła, zgodnie z art. 19 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług fakturę zaliczkową eksportową ze stawką podatku 0% i ujęła w poz. 31 deklaracji VAT-7 za grudzień 2005 r.
W dniu 12.06.2006 r. upłynęło 6 miesięcy od momentu wpłacenia zaliczki. Ze względu na trudności techniczne wyrób nie został wykonany i wywieziony do kontrahenta co oznacza, iż nie został spełniony warunek zawarty w art. 19 ust. 12 ustawy o VAT.
W związku z powyższym Spółka dokonała korekty deklaracji VAT-7 za grudzień 2005 r. w której nie ujęła zaliczki jako sprzedaży eksportowej (poz. 31) ani jako sprzedaży krajowej.Ostateczny termin wykonania wyrobu i wywozu został wyznaczony na 17.07.2006 r.

Wnioskujący zwraca się z zapytaniem czy:
1. w momencie wywozu towaru powinien ponownie skorygować deklarację za grudzień 2005 r., czy też ująć całość wartości sprzedaży w miesiącu wywozu towaru;
2. właściwie zinterpretował przepisy ustawy odnośnie opodatkowania zaliczki na sprzedaż eksportową i ujęcia jej w deklaracji VAT-7?

Spółka stoi na stanowisku, iż:
- w momencie wystawienia faktury zaliczkowej w grudniu 2005 r. winna być ona ujęta w poz. 31 deklaracji VAT-7 jako sprzedaż eksportowa ze stawką 0%,
- w związku z tym, że wyrób nie został wywieziony z kraju w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki deklaracja za grudzień 2005 r. winna być skorygowana w taki sposób, że wartość eksportu winna być w niej pomniejszona o kwotę otrzymanej zaliczki; kwota ta nie zostanie także ujęta jako sprzedaż krajowa ze stawką 22%,
- w miesiącu otrzymania dokumentów świadczących o eksporcie wyrobu w deklaracji VAT-7 winna być ujęta cała wartość wyeksportowanego wyrobu (bez potrącania zaliczki otrzymanej w grudniu 2005 r.) w poz. 31 ze stawką 0%.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku d towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają :1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W przepisie tym nie wymieniono otrzymania części należności (zaliczki, zadatku, raty) jako czynności podlegającej opodatkowaniu. Jednak zgodnie z art. 19 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (ust. 12 cyt. art. 19).
Z powyższych przepisów wynika, że sam fakt otrzymania zaliczki przed dokonaniem eksportu towarów oraz wiedza podatnika, iż wywóz nastąpi we wskazanym wyżej terminie (jest „przewidywany” w tym terminie) powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Oznacza to także, że w przypadku, gdy eksport towaru na poczet którego podatnik otrzymał już część należności, nie nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki- obowiązek podatkowy nie powstanie.
W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie zaś z ust. 6 cyt. art. 41 stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów (...) pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Otrzymana przez podatnika przed wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT część należności (zaliczka, zadatek, rata) winna być opodatkowana stawką właściwą dla czynności których dotyczy. W przypadku otrzymania części należności przed dokonaniem eksportu towarów nie będzie miał zastosowania przy określaniu wysokości stawki podatku art. 41 ust. 6 dotyczący obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów.
Zaliczka winna być wykazana w deklaracji podatkowej w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik ją otrzymał.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy w przedstawionym przez Wnioskującego stanie faktycznym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.
Otrzymana przez Spółkę w grudniu 2005 r. zaliczka na poczet eksportu towarów, który miał nastąpić w dniu 28.02.2006 r. winna być opodatkowana stawką 0% i wykazana w deklaracji podatkowej za grudzień 2005 r. zostały bowiem spełnione warunki, o których mowa w cyt. powyżej art. 19 ust. 12 dot. momentu powstania obowiązku podatkowego tzn. zaliczka dotyczyła transakcji eksportowej a towary miały być wywiezione w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania zaliczki.
W związku z tym, że w zakreślonym powyżej terminie transakcja nie doszła do skutku i towary nie zostały wywiezione z terytorium kraju a w dniu 12.06.2006 r. upływało 6 miesięcy od momentu otrzymania przedmiotowej zaliczki Spółka winna była dokonać korekty deklaracji VAT-7 za grudzień 2005 r. ponieważ nie została wypełniona dyspozycja zawarta w art. 19 ust.12; ponieważ w stosunku do otrzymanej na poczet transakcji eksportowej kwoty zaliczki zgodnie z treścią powołanego powyżej przepisu obowiązek podatkowy nie powstał Spółka nie miała obowiązku wykazywania jej ani jako obrotu z tytułu dostawy eksportowej ani jako dostawy (sprzedaży) krajowej.
W przypadku sfinalizowania umowy i wywozu towarów w lipcu 2006 r. Spółka winna wykazać eksport tych towarów w bieżącej deklaracji podatkowej (za lipiec 2006 r.) pod warunkiem jednak, że zostały spełnione przesłanki z art. 41 ust. 6 ww. ustawy. W deklaracji winien być ujęty cały obrót z tytułu omawianej transakcji uwzględniający otrzymaną w grudniu 2005 r. zaliczkę.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze