Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/086/06
Data
2006.10.24



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
loterie
nagroda rzeczowa
rozliczanie podatku od towarów i usług
samochód osobowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT z tytułu zakupu samochodu osobowego przeznaczonego do wydania jako nagroda rzeczowa oraz w jaki sposób należy opodatkować czynność wydania tego samochodu oraz innych nagród na rzecz uczestników loterii?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 01.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie sposobu rozliczenia podatku od samochodu osobowego przeznaczonego na nagrodę rzeczową dla uczestników loterii i innych nagród - informuje, że stanowisko Wnioskującego wyrażone w przedmiotowym piśmie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 01.08.2006 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z opisanego przez Wnioskującego stanu faktycznego wynika, że Spółka na podstawie odpowiedniego zezwolenia Ministra Finansów, urządza loterię promocyjną pod nazwą „ZRÓB ZAKUPY I WYGRAJ SAMOCHÓD”, w ramach której pomiędzy uczestników loterii rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe, w tym między innymi samochód osobowy.

Wnioskujący pyta w jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT z tytułu zakupu samochodu osobowego przeznaczonego do wydania jako nagroda rzeczowa oraz w jaki sposób należy opodatkować czynność wydania tego samochodu oraz innych nagród na rzecz uczestników loterii?
W ocenie Wnioskującego zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik przy zakupie samochodu osobowego może odliczyć podatek VAT naliczony w wysokości 60% kwoty tego podatku lecz nie więcej niż 6.000,- zł. Podatnikowi zatem przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu samochodu w wysokości 60% jego wartości, gdyż zakup samochodu jest związany z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych, jako element kosztów ogólnych przedsiębiorstwa, wynikających z działań reklamowych i marketingowych.Jednocześnie zdaniem Wnioskującego na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przekazanie samochodu osobowego oraz innych nagród uczestnikom loterii nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, gdyż czynność wydania wygranej w loterii jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, a za dostawę towarów „rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem”. Ponieważ wydanie nagrody w wyniku zorganizowanej loterii, mającej na celu reklamę publiczną przedsiębiorstwa, jest związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny tut. Organ nie podziela stanowiska Wnioskującego i wyjaśnia:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z definicji zawartej w art. 7 ust. 1 i 2 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez dostawę rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.
Jednakże w myśl ust. 3 cytowanego art. 7 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z brzmienia powyższych przepisów nie wynika wprost, aby przekazanie przez podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ czynności te co do zasady związane są z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jednakże z uwagi na treść art. 7 ust. 3 cyt. ustawy o VAT stanowiącym, że przepisu ust. 2 art. 7 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek to a contrario przekazanie innych towarów będzie podlegać opodatkowaniu.

Właściwym dokumentem dla rozliczenia przekazania nagród jest faktura wewnętrzna. Zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Stosownie do treści art. 86 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca- nie więcej jednak niż 6.000 zł. (ust. 3 cyt. art. 86). Jednakże w myśl ust. 4 pkt 7 lit a) art. 86 przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).
Zgodnie zaś z art. 88 ust. 1 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednocześnie z brzmienia ust. 3 pkt 3 cyt. art. 88 wynika, że przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że przekazanie bez wynagrodzenia towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie nagród na cele reprezentacji i reklamy co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług za wyjątkiem przypadku określonego w ust. 3 cyt. art. 7, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności.
Tak więc w przedstawionej sytuacji przekazanie przedmiotowego samochodu (bez wynagrodzenia) zwycięzcy loterii podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku nieodpłatnego przekazania innych nagród rzeczowych dla uczestników organizowanej przez Spółkę loterii, które nie stanowią drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3 cyt. art. 7) Wnioskujący winien postąpić analogicznie jak wskazano powyżej tj. opodatkować przekazanie tych nagród rzeczowych zwycięzcom, jeżeli przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze