Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/094/06
Data
2006.12.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
towar
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać i kiedy korekty odliczenia podatku naliczonego w sytuacji zmiany przeznaczenia towaru wykorzystanego obecnie do wykonania czynności zwolnionych z podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak ... z dnia 06.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia towaru - informuję, że stanowisko Wnioskującego wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2006 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że XYZ dokonuje sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Ewidencjonuje podatek naliczony związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną i wyłącznie związany z działalnością zwolnioną, nie rozlicza strukturą podatku naliczonego związanego jednocześnie z działalnością opodatkowaną i zwolnioną. Podatek naliczony od zakupionych towarów do apteki ogólnodostępnej był w całości odliczony od podatku należnego. Obecnie XYZ zaprzestało prowadzenia działalności w tej aptece, część leków zwrócono do hurtowni (faktury korygujące), natomiast pozostałe przekazane zostały w październiku i listopadzie 2006 r. na potrzeby wewnętrzne XYZ (dowody wewnętrzne przekazania). Leki skierowane do działalności zwolnionej były zakupione w okresie od 1998 r. do 2006 r. Obecnie obok podstawowej działalności zdrowotnej XYZ świadczy marginalnie usługi najmu opodatkowane podatkiem od towarów i usług, czyli nadal pozostaje podatnikiem VAT.

W świetle powyższego Wnioskujący pyta czy należy dokonać i kiedy korekty odliczenia podatku naliczonego w sytuacji zmiany przeznaczenia towaru wykorzystanego obecnie do wykonania czynności zwolnionych z podatku VAT?
Wnioskujący stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji nie należy dokonywać żadnej korekty, bowiem w momencie zakupu leki były przeznaczone do odsprzedaży czyli XYZ miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z tego prawa można skorzystać tylko w ustawowym okresie tj. otrzymania faktury lub w następnym okresie rozliczeniowym. Prawo ani zamiar podatnika w tamtym okresie nie uległ zmianie. W przepisach podatkowych Wnioskujący nie znajduje potwierdzenia obowiązku dokonania korekty, ale dotyczy to samochodów, towarów wykorzystywanych jednocześnie w czynnościach opodatkowanych i zwolnionych (w XYZ nie występuje). W tych ostatnich korekty zostały czasowo ograniczone do 1 roku, 5 i 10 lat. Po upływie wskazanego w ustawie okresu korekty, zmiana przeznaczenia towaru nie ma znaczenia w odliczeniu podatku naliczonego od należnego.

Po przeanalizowaniu treści zapytania, przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tut. Organ wyjaśnia:
Na wstępie należy wskazać, że w rozpatrywanym stanie faktycznym Wnioskujący korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r.) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną (ust. 2 cyt. art. 20).
Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 90 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego.
Z przytoczonych powyżej przepisów obowiązujących w okresie prowadzenia przez Szpital apteki ogólnodostępnej wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli podatek naliczony od zakupów towarów i usług związany jest z zakupami służącymi czynnościom opodatkowanym.
Przepisy te wyłączają możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że leki zakupione do apteki ogólnodostępnej po jej likwidacji zostały w części zwrócone do hurtowni a w części przekazane na potrzeby XYZ, którego podstawowa działalność jest zwolniona od opodatkowania podatkiem VAT. W świetle cytowanych powyżej przepisów z chwilą przekazania leków z apteki ogólnodostępnej, której działalność była opodatkowana podatkiem VAT na potrzeby działalności zwolnionej prowadzonej przez XYZ nastąpiła utrata prawa, o którym mowa w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną).
Wobec powyższego w okresie w którym nastąpiło przekazanie leków z działalności opodatkowanej na potrzeby działalności zwolnionej z opodatkowania Wnioskujący winien dokonać korekty podatku naliczonego (w październiku i listopadzie 2006 r.).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze