Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/095/06
Data
2006.12.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
składka członkowska


Pytanie podatnika
Czy opłata składki członkowskiej udokumentowanej fakturą powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli wystawca nie jest podatnikiem VAT (brak NIP)?
Czy w/w transakcja powinna być udokumentowana fakturą wewnetrzną?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak ... z dnia 07.09.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 06.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie opodatkowania składki członkowskiej - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.09.2006 r. XYZ zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż XYZ od 30.03.2006 r. ma status uczelni członkowskiej European University Association. Jest to organizacja skupiająca wyższe uczelnie z Europy, której głównym zadaniem jest ujednolicenie procesu kształcenia studentów i prowadzenia badań w ramach „procesu bolońskiego”. XYZ wniosła opłatę składki członkowskiej do European University Association z Brukseli. Wpłata została udokumentowana fakturą nr 60798 na kwotę 2.258 €.
Zdaniem XYZ ponieważ ww. firma nie jest płatnikiem podatku VAT (brak NIP-u) przedmiotowa opłata nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinna być w związku z tym dokumentowana fakturą wewnętrzną.
Wnioskujący prosi o potwierdzenie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jeżeli stanowisko Urzędu byłoby inne to prosi o podanie stawki opodatkowania oraz numeru PKWiU.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez XYZ stanu faktycznego mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego tut. Organ wyjaśnia:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Uiszczanie składek członkowskich nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5; nie jest też towarem ani usługą, o których mowa w art. 7 i 8 ww. ustawy.
O tym czy mamy do czynienia z wynagrodzeniem za dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usługi jest stwierdzenie czy wynagrodzenie było należne z tytułu danego świadczenia. Czynność opodatkowana powstaje bowiem wyłącznie w związku z zaistnieniem skutku prawnego określonego umową między stronami tj. określoną odpłatną dostawą towarów lub wykonaniem określonej odpłatnej usługi. W katalogu takich umów nie mieści się zadeklarowanie przynależności do jakiejś organizacji lub stowarzyszenia i opłacanie z tego tytułu składek.
Jednakże należy zwrócić uwagę, że składki członkowskie wnoszone do organizacji, które wykonują na rzecz swoich członków konkretne świadczenia należy traktować jako wynagrodzenie za to świadczenie.

Mając na uwadze powyższe w przedstawionym stanie faktycznym wniesienie składki członkowskiej do European University Association nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w związku z tym nie ma obowiązku dokumentowania tego faktu fakturą wewnętrzną.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze