Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-13/07
Data
2007.04.27



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
jednoosobowa spółka Skarbu Państwa
spółka jednoosobowa
wpłaty z zysku


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Aktualnie jest Spółką z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa i począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. nie podlega obowiązkowi określonemu w art. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) oraz, że obowiązek z tytułu wpłat z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa ustał w stosunku do niej z dniem 31 grudnia 2006 r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie wpłat z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.02.2007 r. (data wpływu do Urzędu: 05.03.2007 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:

Jednostka posiadała status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. W dniu 29 grudnia 2006 r. uchwałą Nr 1 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki pod firmą P. SA, dokonano podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z pozbawieniem prawa poboru w całości oraz emisji akcji w drodze subskrypcji prywatnej o kwotę 7.519.361.158 zł. Nowe akcje imienne serii B w ilości 7.519.361.158 o wartości nominalnej 1 zł każda objął Skarb Państwa. Na podstawie „Umowy o objęciu akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki P. SA zawartej w formie aktu notarialnego Rep. A. 22576/2006 z dnia 29 grudnia 2006 r. Skarb Państwa w zamian za objęte akcje wniósł wkład niepieniężny w postaci akcji ośmiu spółek dystrybucyjnych i elektrowni których był właścicielem. Zgodnie z powyższą umową Skarb Państwa między innymi wniósł tytułem wkładu niepieniężnego także akcje przedmiotowej Spółki w ilości 612.006 serii A, stanowiące 85% wszystkich wyemitowanych i zarejestrowanych akcji Spółki. Akcje zostały wniesione za zgodą Rady Ministrów wydanej na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. nr 171, poz. 1397 z 2002 r.). Wydanie akcji zgodnie z treścią § 6 ww. umowy nastąpiło w dniu 29 grudnia 2006 r.Jak podała jednostka dane nowego akcjonariusza Spółki P. zostały ujawnione przez zarząd Spółki w księdze akcyjnej w dniu 29 grudnia 2006 r. zgodnie z zapisem ww. umowy i art. 343 Kodeksu Spółek Handlowych. Jednocześnie Spółka informuje, że zostały spełnione warunki zawarte w przepisie art. 339 ww. Kodeksu poprzez dokonanie stosownego wpisu na odcinku zbiorowym akcji Spółki.

Pytanie podatnika: Spółka wnosi o akceptację zaprezentowanego stanowiska, że aktualnie jest Spółką z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa i począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. nie podlega obowiązkowi określonemu w art. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) oraz, że obowiązek z tytułu wpłat z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa ustał w stosunku do niej z dniem 31 grudnia 2006 r.

Spółka stoi na stanowisku, że z końcem miesiąca w którym dokonano zbycia akcji tj. z końcem grudnia 2006 r. nie jest zobowiązana do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie podlega obowiązkom wynikającym z cytowanej wyżej ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996 r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji.Zdaniem podatnika w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa w dniu 29 grudnia 2006 r. akcji Spółki do Spółki P. jednostka utraciła status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, co oznacza, że nie podlega przepisom ww. ustawy a tym samym obowiązkowi podatkowemu z tytułu wpłat z zysku, który ustał z końcem miesiąca tj. z dniem 31 grudnia 2006 r.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r., Nr 154, poz. 792), przepisy ustawy, z zastrzeżeniem art. 7, stosuje się do:1) jednoosobowych spółek Skarbu Państwa2) spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji (udziałów) nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
W myśl art. 2 ust. 1 do 7 ww. ustawy Spółki, o których mowa w art. 1, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zwanych dalej "wpłatami z zysku", na rzecz budżetu państwa. Wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana zaliczka, dokonuje spółka. Spółki są obowiązane składać deklaracje o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągniętego od początku roku obrotowego, i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby spółki, zaliczki miesięczne (kwartalne) w wysokości różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku roku obrotowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały). Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.

Przepis art. 3 omawianej ustawy stanowi, iż w przypadku zbycia akcji (udziałów) na zasadach i w trybie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, obowiązek określony w art. 2 ust. 1 ustaje z końcem miesiąca, w którym dokonano zbycia akcji (udziałów).Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z dniem 29 grudnia 2006 r. nastąpiło wniesienie na podstawie „umowy o objęciu akcji ...” wkładu niepieniężnego w postaci akcji imiennych Spółki w ilości 612 006 do Spółki P. SA, stanowiące 85% wszystkich wyemitowanych i zarejestrowanych akcji Spółki. W wyniku przeniesienia akcji imiennych na rzecz Spółki P., jednostka z dniem 29 grudnia 2006 r. utraciła status jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, gdyż jej udziałowcem oprócz Skarbu Państwa stał się również inny podmiot. W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż Spółka z końcem miesiąca, w którym dokonano zbycia akcji (udziałów) - to jest z końcem grudnia 2006 r. - nie jest już zobowiązana do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie podlega obowiązkom wynikającym z ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996 r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji. W związku z powyższym, postanowiono jak na wstępie.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Organ podatkowy nie dokonywał oceny dokumentacji związanej ze statusem Spółki. Zatem poza zakresem oceny tut. organu znalazły się: wypis z aktu notarialnego Rep. A Nr 22576/2006 z dnia 29.12.2006 r. oraz odpis z księgi akcyjnej Spółki. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze