Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07
Data
2007.03.26


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
grunty
opłata
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłaty roczne pobierane przez Gminę Miasta Brodnicy z tytułu czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów, dokonanych przed 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu podania z dnia 2007.01.19 (wpływ 2007.01.25) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2007.01.25 Urząd Miejski w Brodnicy zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z pismem o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pytanie Strony jest następujące:

Czy opłaty roczne pobierane przez Gminę Miasta Brodnicy z tytułu czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów, dokonanych przed 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?

Strona wskazała, że ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wprowadziła obowiązek opodatkowania stawką 22% VAT prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz opłat rocznych pobieranych z tego tytułu. Zdaniem Strony opodatkowanie czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz opłat rocznych, odnosi się wyłącznie do czynności dokonanych po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. po dniu 1 maja 2004r. Nie będą natomiast podlegały opodatkowaniu opłaty roczne pobierane od czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów, dokonanych przed dniem 1 maja 2004r.

W ocenie Strony czynność ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu jest dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel oznacza, że posiadacz może rzecz sprzedać, wynająć, czerpać pożytki. Zakres uprawnień właściciela określa art. 140 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Prawo do rozporządzania rzeczą ma także użytkownik wieczysty. Stosownie do art. 233 i 234 kc może on korzystać z gruntu tak jak właściciel. Może także prawem do gruntu rozporządzać.

Tak ukształtowany stosunek prawny powoduje, że ustanowienie prawa wieczystego użytkowania mieści się w dyspozycji art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, co powoduje, że powinno być ono uznane za dostawę towarów dla potrzeb podatku VAT. Uznanie oddania gruntu w użytkowanie wieczyste za dostawę, przesądza o braku podstaw do opodatkowania podatkiem VAT opłat rocznych od umów ustanowionych przed 1 maja 2004r. W przypadku bowiem tych umów obowiązek podatkowy powstał momencie wydania towaru. A przed dniem 1 maja 2004r. czynność taka nie podlegała VAT.

Powyższe stanowisko, co do braku podstaw prawnych opodatkowania opłat rocznych od umów zawartych przed dniem 1 maja 2004r. o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w poszerzonym siedmioosobowym składzie w dniu 8 stycznia 2007r. Sąd podkreślił w wyżej wymienionej uchwale, że wpływu na opodatkowanie nie ma to, że opłaty od tych umów pobierane są co roku. Ponieważ w chwili dokonywania samej czynności ustanowienia nie było podatku, to sposób regulowania zapłaty nie ma znaczenia. Uznanie, że umowy takie podlegają VAT zdaniem Sądu godziłoby też w konstytucyjną zasadę państwa prawnego.

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy wyjaśnia:

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r., Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto jak wskazała także Strona, wyjaśnieniem przedstawionego zagadnienia zajął się również Naczelny Sąd Administracyjny, który w uchwale z dnia 8 stycznia 2007r. , sygn. akt I FPS 1/06 stwierdził, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. Oznacza to, że opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowiona i wpisana do ksiąg wieczystych przed 1 maja 2004r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynność oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT należy traktować jako dostawę towarów, a nie świadczenie usług. Wynika to z charakteru tego prawa, które zbliżone jest do prawa własności. Jeżeli dostawa towarów (użytkowanie wieczyste) nastąpiła przed 1 maja 2004r. to obowiązek od tej czynności powstał w momencie wydania towaru, czyli w okresie, gdy czynność ta nie podlegała opodatkowaniu VAT-em. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że opłaty z tytułu wieczystego użytkowania uiszczane są każdego roku. Sąd uznał bowiem, że sposób regulowania zapłaty za użytkowanie wieczyste pozostaje bez wpływu na obowiązek podatkowy w VAT.

Biorąc pod uwagę stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w uchwale podjętej w poszerzonym siedmioosobowym składzie w dniu 8 stycznia 2007r., należny stwierdzić, że oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości jest dostawą, co przesądza o braku podstaw do opodatkowania podatkiem VAT opłat rocznych od umów ustanowionych i wpisanych do ksiąg wieczystych przed 1 maja 2004r. Tym samym należy stwierdzić, że opodatkowane są czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz opłat rocznych, dokonane po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. po dniu 1 maja 2004r.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Urzędu Miejskiego w Brodnicy zawarte w piśmie z dnia 2007.01.19 jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy Kontroli Skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego odbioru.


Referencje

Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze