Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/002/07
Data
2007.01.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
tytoń


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy określenia wysokości stawki podatku VAT na tytoń nieodżyłowany oraz tytoń odżyłowany częściowo lub całkowicie.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak ... z dnia 11.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie określenia wysokości stawki podatku VAT na tytoń nieodżyłowany oraz tytoń odżyłowany częściowo lub całkowicie– informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16.10.2006 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skupuje surowiec tytoniowy w postaci suszonych liści tytoniu. Następnie poddaje je wstępnemu przetworzeniu. W przypadku tytoniu nieodżyłowanego proces ten polega na wyrównaniu wilgotności oraz doprowadzenia jej do takiego poziomu, w którym procesy fermentacyjne przebiegają prawidłowo, a także na zapakowaniu produktu w opakowania kartonowe lub worki jutowe. Natomiast przetworzenie tytoniu częściowo lub całkowicie odżyłowanego polega na:

- odżyłowaniu w następstwie całkowitego lub częściowego oddzielenia blaszki liściowej od żył,

- wyrównaniu wilgotności oraz doprowadzenia jej do takiego poziomu, w którym procesy fermentacyjne przebiegają prawidłowo,

- zapakowaniu produktu w opakowania kartonowe lub worki jutowe.
Przetworzony wstępnie tytoń nieodżyłowany, odżyłowany częściowo lub całkowicie stanowi surowiec do dalszej produkcji wyrobów tytoniowych. Spółka wykorzystuje go dla własnych potrzeb lub dokonuje jego odprzedaży. Dotychczas Spółka stosowała do celów obliczenia podatku VAT od dostaw towarów na rynku krajowym 22% stawkę podatkową.

Spółka mając wątpliwości co do tego, czy prawidłowo ustaliła właściwy symbol PKWiU na sprzedawane produkty, zwróciła się w dniu 17.08.2006 r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi Oddział w Chełmie z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie klasyfikacji przedmiotowych towarów.

Z treści pisma Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 25.09.2006 r. znak ... wynika, że wymienione w zapytaniu Spółki wyroby mieszczą się w grupowaniu:

- tytoń nieodżyłowany - PKWiU 01.11.40-00.10 „Tytoń nieodżyłowany suszony nieprzetworzony”,
- tytoń częściowo lub całkowicie odżyłowany- PKWiU 01.11.40-00.20 „Tytoń częściowo lub całkowicie odżyłowany suszony nieprzetworzony”.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskujący pyta, jaką stawkę podatku od towarów i usług winien stosować 22% czy 3% do czynności wewnątrzkrajowej dostawy towarów stanowiących tytoń nieodżyłowany, a także tytoń odżyłowany częściowo lub całkowicie?

Spółka stoi na stanowisku, że tytoń nieodżyłowany, a także tytoń odżyłowany częściowo lub całkowicie oznaczony symbolem PKWiU 01.11.40-00 są roślinami przemysłowymi wymienionymi w załączniku Nr 6 do ustawy o VAT. Wynika z tego, iż do wewnątrzkrajowej dostawy takich towarów ma zastosowanie stawka 3% do dnia 30 kwietnia 2008 r.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny zdaniem organu takie stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W ww. załączniku nr 6 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 3% pod poz. 1 wymieniono wyroby z grupowania PKWiU 01.11 tj. zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe- z wyłączeniem:
1) arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32)
2) bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),
3) kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),
4) ziół suszonych sortowanych całych.

Mając na uwadze treść powołanych powyżej przepisów w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że stawka podatku od towarów i usług na tytoń nieodżyłowany oraz tytoń częściowo lub całkowicie odżyłowany w okresie od 01 maja 2004 r. do 30 kwietnia 2008 r. wynosi 3% z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu tego towaru.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze