Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-8/07
Data
2007.04.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
infrastruktura techniczna
inwestycje w środkach trwałych
koszty funkcjonowania
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika

Czy nakłady poniesione przez Spółkę na wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego przekazanego później nieodłatnie innej spółce gwarantujące możliwość korzystania z sieci stanowi darowiznę i czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki?
Tożsamy z
1472/ROP1/423-370-73/06/AW


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 6.02.2007 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka XXXXX S.A. jest wykonawcą przyłączy wodociągowego ikanalizacyjnego.
Gotowe przyłącze zostanie przekazane nieodpłatnie na rzecz MPWiK dnia 10.02.2007 r. na podstawie umowy. Przekazujący zobowiązuje się oddać urządzenie, a przyjmujący zobowiązuje się dostarczyć wodę, oczyszczać ścieki lub świadczyć inne usługi. Przekazanie infrastruktury nie ma na celu kogokolwiek obdarowywać, ale jest niezbędne do uzyskania dostępu do mediów.

Stanowisko Spółki w tej sprawie:Zdaniem Spółki nie jest to jednak darowizna, gdyż występują tu wzajemne zobowiązania stron, a poniesione nakłady na wykonanie infrastruktury technicznej są kosztem operacyjnym - pośrednio związanym z działalnością operacyjną firmy z chwilą ichponiesienia. Oceniając stanowisko-Spółki wyrażone w sprawie, stwierdzam co następuje: Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne mogą je przekazać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo -kanalizacyjnemu na warunkach określonych w umowie. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z póżn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Niezależnie od tego, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione na prawidłowe funkcjonowanie podmiotugospodarczego.

W związku z powyższym nie ma podstaw traktowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej jak darowizny. Stanowisko takie znajduje się również w orzecznictwie NSA, według którego przyłącza do sieci wodociągowej nie stanowią obiektów kompletnych (środków trwałych) i przekazanie ich nie stanowi darowizny (wyrok NSA z 15 kwietnia 1998 r., sygn. akt SA/Sz 1205/97,niepublikowany oraz wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2000 r., sygn. akt SA/Ka 1836/98, publikowany w ONSA 3/01).
Mając na względzie stan faktyczny, jak również wykładnię prawa, postanawiam jak w sentencji.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze