Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn3110/01/26/07
Data
2007.05.16



Autor
Burmistrz Miasta Ustka


Temat
Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
podmiotowość podatkowa spółki cywilnej
spółka cywilna
współwłasność łączna


Pytanie podatnika
Czy spółka cywilna jest podmiotem podatku od nieruchomości w sytuacji, gdy wspólnicy tej spółki są wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej i nieruchomość ta jest wykorzystywana w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta Ustka działając na podstawie art.14a par.1,3,4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr z 2005r. nr 8 poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2007r. o udzielenie informacji z zakresu stosowania prawa podatkowego, wniesionego przez Ewę de L. - Sz. , Henryka de L. - Sz., Wojciecha de L. - Sz., Agnieszkę de L. - Sz., Łukasza de L.-Sz. -wspólników spółki cywilnej "Hotel ..."

stwierdza ,że

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 05.04.2007r. wspólnicy „Hotel" spółki cywilnej w Ustce, złożyli do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie informacji z zakresu stosowania prawa podatkowego poprzez udzielanie odpowiedzi na pytanie:

czy spółka cywilna jest podmiotem podatku od nieruchomości w sytuacji, gdy wspólnicy tej spółki są wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej i nieruchomość ta jest wykorzystywana w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

We wniosku stwierdzono, że spółka cywilna „Hotel" prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje nieruchomość położoną w Ustce. W księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości wspólnicy spółki są wpisani jako współwłaściciele na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej.

Zdaniem wnioskodawców podmiotem podatku od nieruchomości jest spółka cywilna „Hotel...", a nie jej poszczególni wspólnicy. Okoliczność, iż podmiotowość prawna w spółce cywilnej przysługuje tylko wspólnikom i tylko oni mogą być wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nie oznacza, że spółka cywilna nie może mieć podmiotowości podatkowej. Podmiotowość w podatku od nieruchomość przyznaje jej przepis art. 3 ust 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844.

Tut. organ podatkowy po rozpatrzeniu wniosku strony, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.3 ust. 1 w/w ustawy - podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,z zastrzeżeniem ust.3;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
  1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
  2. jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust.2.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej, jej konstrukcja regulowana jest przez prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej.

W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia - nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność łączną.

Skoro spółce cywilnej nie przysługuje podmiotowość prawna, nie może zatem być właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości i obiektów budowlanych, a od tego uwarunkowana jest podmiotowość podatkowa określona w w/w przepisie art. 3 ust. l ustawy. To wspólnicy spółki są podatnikami podatku od nieruchomości jako osoby fizyczne będące współwłaścicielami, współposiadaczami lub współużytkownikami wieczystymi.

Podstawową kwestia związaną z ustaleniem podmiotu zobowiązanego do zapłacenie podatku od nieruchomości w przypadku wnioskodawców jest ustalenie, komu przysługuje prawo własności, nieruchomości wykorzystywanej przez spółkę cywilną „Hotel ..." w Ustce. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości położonej w Ustce i wykorzystywanej w działalności spółki cywilnej „Hotel ..." jako właściciele wpisani zostali wspólnicy spółki na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. Wspólnicy spółki są zatem podatnikami podatku od nieruchomości.

W świetle powyższego brak jest podstaw do uznania spółki cywilnej „Hotel ..." za podmiot podatku od nieruchomości, co oznacza, że stanowisko przedstawione we wniosku strony jest nieprawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze