Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/29P/07/TK
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/29P/07/TK
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
koszty uzyskania przychodów
kurs walut


Pytanie podatnika
Dot. udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii dot. zastosowania kursu walut przy rozliczaniu zagranicznych delegacji służbowych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Organu 02.07.2007 r.), w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł- uznać, za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwestii dot. zastosowania kursu walut przy rozliczaniu zagranicznych delegacji służbowych.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Organu 02.07.2007 r.), wystąpił Pan w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii dot. zastosowania kursu walut przy rozliczaniu zagranicznych delegacji służbowych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że:

prowadzi Pan działalność gospodarczą w Spółce jawnej „............”, która zajmuje się produkowaniem łodzi. W związku z prowadzoną działalnością Spółka ponosi koszty służbowych delegacji zagranicznych. Po zmianie brzmienia art. 14 ust. 1 a, obowiązującego od 01.01.2007 r, wg którego przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu nasunęły się Panu wątpliwości; jaki kurs walut winien być zastosowany przy rozliczaniu kosztów delegacji służbowych zagranicznych, które trwają od jednego tygodnia nawet do jednego miesiąca przy czym pracownicy do delegacji dołączają dokumenty z różnych dat czasami nawet różnych miesięcy.

Zdaniem Pana do wszystkich przedłożonych przez pracownika załączników do polecenia wyjazdu służbowego (paragony, winiety, bilety promowe itp.) należy stosować jeden kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień powrotu pracownika – zarówno do rozliczenia załączników jak i diet.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, uwzględniając stanowisko Pana zawarte w przedmiotowym wniosku, zauważa co następuje:

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego z ostatniego dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W myśl art. 22 ust. 5d tej ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie zaksięgowanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Natomiast w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. ( Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm. ), które reguluje ustalenie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju określono, że rozliczenie kosztów podróży jest dokonywane w terminie 14 dni od zakończenia podróży.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że ustawodawca nie określił, który konkretnie moment uznaje się za dzień przeprowadzenia operacji gospodarczych, w przypadku rozliczenia kosztów delegacji zagranicznej Jednostka może przyjąć, że dniem przeprowadzenia operacji gospodarczych jest dzień rozliczenia tej delegacji.

Dieta wyrażona w walucie obcej, jako koszt pracodawcy, przeliczana jest na złote według ogólnej reguły wyrażonej w art. 22 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg kursu średniego z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu czyli z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji przez pracownika.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik tut. Urzędu uznał, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj