Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/215/Z/K/2007
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/215/Z/K/2007
Data
2007.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku, podatnik zamierza kupić mieszkanie w nowo wybudowanym budynku i przeznaczyć je na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej – biuro firmowe. Poruszając kwestie podatku VAT, jednocześnie uważa, iż przysługuje mu prawo do zaliczenia poniesionych wydatków oraz naliczania miesięcznej amortyzacji do kosztu uzyskania przychodów.


Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza co następuje:

W zakresie kosztów uzyskania przychodów

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wynika z powyższego, że za koszt uzyskania przychodów mogą być uznane tylko takie wydatki, które bezpośrednio służą osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Według utrwalonego w orzecznictwie poglądu istotna jest relacja, że bez danego wydatku spodziewany racjonalnie skutek w postaci określonego przychodu nie mógłby wystąpić.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, zakupiony lokal ma służyć na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztami uzyskania przychodu w tym przypadku będą więc wszelkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z użytkowaniem tego lokalu.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na postawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W zakresie amortyzacji lokalu

W myśl art. 22c pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnik może podjąć decyzję o amortyzowaniu m.in. lokalu mieszkalnego, gdy jest jego właścicielem lub współwłaścicielem i wykorzystuje go do prowadzenia działalności gospodarczej (w części wykorzystywanej na ten cel) lub wynajmuje albo wydzierżawia go na podstawie stosownej umowy.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą ustalić wartość początkową budynku lub lokalu mieszkalnego według jednej z dwóch metod:

- zgodnie z zasadami ogólnymi określonymi w art. 22g ust. 1-9 updof lub

- zgodnie z zasadami ogólnymi określonymi w art. 22g ust. 1-9 updof lub

W obu przypadkach prawidłowo wyliczone odpisy amortyzacyjne, tj. zgodnie z cytowanymi przepisami, stanowić będą koszt uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj