Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.0154/1/07
Data
2007.09.06



Autor
Burmistrz Miasta Hajnówka


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podatnicy podatku od nieruchomości


Słowa kluczowe
place
podatek od nieruchomości
podatnik
użytkowanie wieczyste
wynajem


Pytanie podatnika
Czy za wynajęty plac położony na gruntach Skarbu Państwa będącym w użytkowaniu wieczystym, podatnikiem podatku od nieruchomości jest użytkownik wieczysty?


Burmistrz Miasta Hajnówka działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590,

postanawia

- udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) stwierdzając, że za wynajęty plac położony na gruntach Skarbu Państwa będącym w użytkowaniu wieczystym, podatnikiem podatku od nieruchomości jest użytkownik wieczysty.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 czerwca 2007 r. podatnik zwrócił się do Burmistrza Miasta Hajnówka o udzielenie pisemnej informacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. We wniosku wskazał, iż od dnia 14 maja 2002 r. jest najemcą placu o powierzchni 750 m2 od firmy na cele związane z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego, czy powinien był być podatnikiem podatku od nieruchomości i czy skutkiem powyższego spoczywał na spółce obowiązek corocznego składania od roku podatkowego 2002 deklaracji dla podatku od nieruchomości i dokonywania miesięcznych wpłat podatku... Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej zawarł jednocześnie własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że według niego nie jest w kręgu podatników podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1-3 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych twierdząc, że powyższe obowiązki ciążyły na właścicielu przedmiotowego placu.

Podkreślić należy, iż stanowisko podatnika jest zbieżne z art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) w którym między innymi stwierdza się, iż podatnikami podatku od nieruchomości są osoby prawne będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Wynajęty plac położony jest na gruntach Skarbu Państwa będącymi w użytkowaniu wieczystym.

Umowa najmu placu ładunkowego nie powoduje przeniesienia obowiązku podatkowego na najemcę. Zgodnie z art. 4 Ordynacji podatkowej obowiązek podatkowy wynika z ustaw podatkowych, a zakres podmiotowy podatku od nieruchomości określa art. 3 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w których nie wymieniono najemcy nieruchomości od użytkownika wieczystego gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa.

Wobec powyższego wnioskodawca nie był obowiązany do corocznego składania deklaracji na podatek od nieruchomości i dokonywania miesięcznych wpłat podatku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla wnioskodawcy wiążąca.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze