Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/423-6/07
Data
2007.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
program komputerowy
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Ustalenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie usług obcych w związku z tworzeniem w roku 2006 i 2007 programów - portali internetowych.


W dniu 11.05.2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się tworzeniem oprogramowania internetowego, pisaniem programów komputerowych, stron internetowych, konsultingiem w zakresie tworzenia oprogramowania, świadczeń usług informatycznych na zlecenie firm. Spółka tworzy także kilka programów - portali internetowych na potrzeby własne, z których zamierza w przyszłości osiągać przychody w postaci prowizji z zawartych transakcji za pośrednictwem tych portali.

Wnioskująca wskazuje ponadto na fakt, że nad projektami pracują jednocześnie pracownicy zatrudnieni na stanowisku programistów, jak i podwykonawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dokładne zaś określenie w jakiej części program został wytworzony przez określonych pracowników etatowych, oraz w jakiej przez podwykonawców byłoby bardzo trudne. Ponadto, zgodnie z zawartymi przez Spółkę umowami z podwykonawcami, z chwilą akceptacji przez Spółkę usług podwykonawców, następuje automatyczne przeniesienie na Spółkę wszelkich praw autorskich do projektu oraz prawa do wykonywania należnego prawa autorskiego.

Wątpliwości Jednostki dotyczą momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wynagrodzeń programistów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz wydatków na nabycie usług podwykonawczych, w związku z realizacją projektów na potrzeby własne, w sytuacji braku możliwości ustalenia, z przychodami którego roku podatkowego (okresu rozliczeniowego) omawiane wydatki powiązać, w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006 i 2007.

Zdaniem Spółki, wynagrodzenia programistów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, podlegają zarachowaniu w koszty uzyskania przychodów w momencie wypłaty pracownikom, natomiast koszty usług podwykonawców w momencie poniesienia kosztu. Ponadto w opinii Wnioskującej wytworzone portale internetowe nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., za koszty uzyskania przychodów uznawano koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Od dnia 1 stycznia 2007r., w związku z nowelizacją wymienionego przepisu, wprowadzoną ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589 ), zmieniono definicję kosztów uzyskania przychodów, uznając za tę kategorię kosztów, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zmiana ta nie powoduje jednak rozszerzenia przypadków uznania danego wydatku za koszt podatkowy a jedynie potwierdzenie, że poniesione wydatki w związku z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów, też powstają w związku z przychodami i podlegają tym samym uznaniu za koszt podatkowy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w powołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle związane z przychodami. Koszty pośrednie obejmują wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, nie pozwalają więc na wykazanie związku z konkretnymi przychodami uzyskiwanymi w okresach np. miesięcznych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku trudno jest ustalić bezpośredni związek przychodu w postaci prowizji z transakcji zawartych za pośrednictwem portalu internetowego, a poniesieniem jednorazowo wydatków na nabycie usług obcych. Wynika to z samej istoty jednorazowo dokonanego wydatku za rozłożone w czasie przychody w postaci prowizji. Nie można określić bezpośredniego, wymiernego wpływu poniesionych kosztów na możliwość osiągnięcia dzięki nim przychodów w konkretnym okresie sprawozdawczym również z uwagi na fakt, że nad projektami pracują jednocześnie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę jak i podwykonawcy, a dokładne określenie w jakiej części program został wytworzony przez pracowników etatowych a w jakiej przez podwykonawców nie jest możliwe.

Ponadto, zauważyć należy że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozwalają na dowolne, proporcjonalne rozbijanie jednorazowo poniesionych kosztów uzyskania przychodów - gdy nie wynika to w sposób jasny i bezpośredni (a więc udokumentowany zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości, dowodami księgowymi oddającymi treść operacji gospodarczej). Zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Zgodnie z powołanym przepisem, określenie podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku następuje na podstawie ksiąg rachunkowych, prowadzonych według przepisów ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. - koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Mając na uwadze powołany przepis oraz w oparciu o art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2007r., koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Ponieważ wydatków poniesionych przez Podatnika na nabycie usług obcych w związku z tworzeniem portali internetowych nie można bezpośrednio przypisać do określonego przychodu, obciążają one koszty w dacie ich poniesienia, zarówno w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006 jak i 2007.

Ponadto, w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 11.05.2007r. w ocenie tutejszego organu podatkowego wytworzone portale internetowe nie mogą być kwalifikowane dla celów podatkowych jako wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji, gdyż, stosownie do art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do użytkowania enumeratywnie wymienione wartości niematerialne i prawne. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631), programy komputerowe są utworami będącymi przedmiotem prawa autorskiego. Według art. 41 ust. 1 pkt 1, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. W świetle powołanych przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej należy uznać, iż w przypadku gdy umowa zawiera klauzulę o przejściu praw do programu na zamawiającego dochodzi do nabycia (przeniesienia) prawa autorskiego (udziału w prawie). Jednak tylko cena za nabycie prawa autorskiego może służyć za punkt wyjścia do ustalenia wartości początkowej dla celów amortyzacyjnych. Programy komputerowe mogą być zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli mieszczą się w kategorii autorskich praw majątkowych lub licencji, przy czym amortyzacji podlegają jedynie nabyte wartości niematerialne i prawne. Wydatki związane z wytworzeniem we własnym zakresie praw majątkowych winny być oceniane i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych zawartych w powołanych wyżej przepisach art. 15 ust. 4 - w roku 2006 oraz art. 15 ust. 4d ustawy - w roku 2007.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze