Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-52/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-52/07
Data
2007.09.21



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
przejęcie długu


Pytanie podatnika

Czy niewypłacone do dnia wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS od tych wynagrodzeń Jednostka będzie mogła uznać za zapłacone i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Tożsamy z
IIIPD-423/2/2005, 1427/ZO/415-13/06


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29 czerwca 2007 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Jednostka zamierza wnieść do spółki z o.o. w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wśród wnoszonych składników będą nieuregulowane na dzień wniesienia wynagrodzenia wobec pracowników i składki ZUS od tych wynagrodzeń. Pracownicy do chwili wniesienia będą pracownikami Jednostki, a z dniem wniesienia przejdą do spółki z o.o. w oparciu o art. 23¹ Kodeksu Pracy. Wypłata wynagrodzeń i składek ZUS nastąpi w spółce z o.o., gdyż te zobowiązania przejdą na nią na mocy aktu notarialnego i spółka z o.o. stanie się dłużnikiem wobec pracowników i ZUS. Pytanie Spółki brzmi:Czy w opisanej powyżej sytuacji niewypłacone do dnia wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS od tych wynagrodzeń Jednostka będzie mogła uznać za zapłacone i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem Spółki –Wniesienie zobowiązań jako składnika zorganizowanej części przedsiębiorstwa i objęcie w zamian za to udziałów jest formą spełnienia roszczeń zrównaną z zapłatą. W związku z powyższym nie ma przeciwwskazań, aby zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i ZUS, które powstały w wyniku nawiązanych przez Jednostkę stosunków pracy, a które to wynagrodzenia są ponoszone w związku z działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu w Jednostce w momencie wypłaty, pomimo, iż fizycznej ich zapłaty dokona inny podmiot.Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Powyższe oznacza, że aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być łącznie spełnione niżej wymienione warunki:

- celem wydatku powinno być osiągnięcie przychodów lub jego zachowanie albo zabezpieczenie, - wydatek nie znajduje się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, stanowiącej katalog wyłączeń, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Przepis art. 23¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94), na podstawie którego następuje przejście pracowników do spółki z o.o. oznacza, iż pracodawca przejmujący (spółka z o.o.) staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy. W odniesieniu do wypłaty wynagrodzeń oraz składek ZUS dotyczących pracowników, przepis art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wyżej wymienionych wydatków.
Stosownie do art. 16 ust.1 pkt 57 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
Natomiast przepis art. 16 ust.1 pkt 57a zawiera ograniczenie co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Zważywszy na fakt, iż wypłata wynagrodzeń oraz opłacenie składek ZUS nastąpi po dniu wniesienia zobowiązania do spółki z o.o. i faktycznej zapłaty dokona spółka przejmująca, która staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy, to zgodnie z wyżej cyt. przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Jednostka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyżej wymienionych wydatków.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj