PP-443/045/07
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/045/07
Data
2007.07.02
Autor
Lubelski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku
Słowa kluczowe
pośrednictwo
umowa ubezpieczenia
zwolnienia przedmiotowe
Pytanie podatnika
Czy poprawne jest stosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług odnośnie świadczonych przez Spółkę usług polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10)?
P O S T A N O W I E NI E Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 11.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Spółkę polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10) - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe. U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 11.06.2007 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż główną działalnością Spółki jest pośredniczenie w zawieraniu umów kredytu (kredyt ratalny i kredyt gotówkowy) oraz umów kart kredytowych pomiędzy klientem dokonującym zakupu towarów, czy usług oraz Bankiem ... S.A. Spółkaw ramach prowadzonej działalności podejmuje działania mające na celu zdobycie klienta poprzez zawarcie z nim w imieniu i na rzecz Banku ...S.A. stosownej umowy. Ponadto, Spółka zawiera umowy ubezpieczenia grupowego z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji ... S.A. (dalej: „TUiR”) oraz Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie ... S.A. (dalej (dalej: „TUnŻ”), w ramach których występuje w roli ubezpieczającego odpowiedzialnego za realizację tych umów jako strona umowy ubezpieczenia. Klienci zakupujący towar lub usługi i zamierzający zawrzeć umowę kredytu lub karty z Bankiem ... S.A. za pośrednictwem Spółki są przy tym informowani o możliwości przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego i o zakresie ochrony z niej wynikającym. Zawarcie przez klienta umowy kredytu lub umowy karty z Bankiem ... S.A. za pośrednictwem Spółki jest zatem jednym z warunków determinującym możliwość przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego, która została uprzednio zawarta pomiędzy Spółką a danym ubezpieczycielem. Ponadto Spółka występuje w roli ubezpieczającego w stosunku do swoich pracowników, którym oferuje możliwość przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego na życie zawartej z TUnŻ. We wszystkich ww. umowach Spółka wykonuje czynności, które zgodnie z umową ubezpieczenia należą do obowiązków ubezpieczającego. Realizacja umów ubezpieczenia przez Spółkę jako ubezpieczającego (stronę umowy ubezpieczenia) polega w szczególności na:
Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie klasyfikacji statystycznej omawianych usług. Urząd Statystyczny w Łodzi w interpretacji z dnia 14 marca 2007 r. stwierdził, iż opisane powyżej usługi należą do grupowania PKWiU 67.20.10-00.10 „Usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a klientami”- zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 1997 r. Jednocześnie Urząd Statystyczny stwierdził, że przedmiotowe usługi, zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 2004 r. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.20-00.00 „Usługi maklerów i agencji ubezpieczeniowych”. W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka pyta czy poprawne jest stosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług odnośnie świadczonych przez Spółkę usług polegających na pośredniczeniu w zawieraniu umów pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a klientami (PKWiU 67.20.10-00.10). Wnioskujący stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji świadczenie przedmiotowych usług podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art.43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podziela stanowisko Podatnika. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Stawki podatku VAT określone zostały w art. 41 cyt. ustawy. Przy ustalaniu stawki podatku należy brać pod uwagę- stosownie do art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy- klasyfikacje statystyczne służące identyfikacji towarów i usług. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów podatkowych Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług stosuje się do dnia 31.12.2007 r. (Dz. U. Nr 245, poz. 1780). W art. 43 ww. ustawy wymienione zostały towary i usługi, których dostawa/ świadczenie zostało zwolnione od podatku. Zgodnie z dyspozycją ust. 1 pkt 1 art. 43 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ww. ustawy. Pod poz. 3 powołanego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego klasyfikowane wg PKWiU sekcja J ex (65- 67), z wyłączeniem:
Mając na uwadze przedstawiony w ww. piśmie stan faktyczny oraz treść powołanych powyżej przepisów tut. Organ stwierdza, iż opisane przez Spółkę usługi realizacji umów ubezpieczenia grupowego (zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU z 1997 r. zaklasyfikowane do grupowania 67.20.10-00.10 zaś zgodnie z obowiązującymi zasadami metodycznymi PKWiU z 2004 r. do grupowania 67.20.20-00.00) są usługami zwolnionymi od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 (zał. Nr 4 poz. 3) ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto należy nadmienić, iż w myśl art. 41 ust. 14 ww. ustawy zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem, jeżeli nie zostały określone w ustawie. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej). |